Hüseyin KÜPELİ

Hüseyin KÜPELİ

MUHALEFET ÇOK CİDDİ YANLIŞLAR YAPTI

Cumhur ittifakının Büyükşehir adayından sonra, İlçe adayları da kesinleşti. Şunu herkes kabul ediyor ki, Ak Parti seçmeni adaya değil, partinin amblemine oy veriyor. Dolayısıyla, MHP destekli Ak Parti adayları her türlü koşulda bu seçimin yine favorileri olacak.

Sorum şu; favoriler, nasıl alt edilebilir ya da nasıl alt edilebilecekti?

Ana muhalefet dersine iyi çalışamadığı için, böyle bir ihtimal tamamen ortadan kalktı.

Özellikle Büyükşehir için söylüyorum, Fatma hanım 54 gün boyunca, makamından dışarıya hiç çıkmasa da, bu seçimin kazananı olacak. Bu çok net… Hatta bunu ben söyledim diye kimseye caka satmama da gerek yok, çünkü seçimin sonucunu, sokakta kime sorsanız, o da size aynı cevabı verir.

Millet ittifakı için, mevcut ortaya atılan isimler arasındaki en popüler isim olan Celal Doğan’dı… Onun üstünü de İyi Parti çizdi. CHP’li üst düzey yöneticiler sahada mecburen İyi Parti’nin adayına çalışacak ama CHP tabanı, bu kaderine terk edilmişliğe karşı, Genel merkezine nasıl bir cevap verecek, 31 Mart’ta sandıklar açıldığında daha iyi göreceğiz.

Bunu niçin yazıyorum?

Çünkü, CHP tabanının yüzde 50’den fazlası İyi Parti’nin adayına değil, DSP adayına yani Celal Doğan’a oy verecek.

Peki bu durumda ne olacak?

Cumhur ittifakının karşısına ikiye bölünmüş bir muhalefet çıkacak.

Diyeceksiniz ki, Ejder Demir’de MHP kökenli, bu yüzden MHP oylarını bölecek. Sayın Demir, MHP’nin oylarının ne kadarını kendi bünyesine çekebilir bilmiyorum ama tamamını alsa yüzde 12 edecek ki, hiçbir şekilde, kazanması için yeterli olmayacak.

İyi Parti’nin Gaziantep’te daha her sandık başına oturtabileceği bir üye yapılanması yok!..

Halbuki, Millet ittifakının önünde, hem sağdan, hem soldan, hem de HDP’den oy alabilecek bir seçenek vardı, Celal Doğan’ı aday göstermeyerek, bu şansı tamamen ortadan kaldırdılar.

Büyükşehir’i kimin kazanacağını ben buradan ilan ettim, ilçelerde de, iktidarın adayları elbette şanslı ama diğer partilerin adayları belli olmadığı için, ilçelerle ilgili değerlendirmemi sonraki günlerde daha net yaparım.

Ama şunu söylemek isterim, bu yapıdaki muhalefete şimdiden geçmiş olsun!..

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz