Psk. Y. Emre Yılmaz

Psk. Y. Emre Yılmaz

Modern üfürükçüler

“Olumlu düşünün, olumlu olsun.”

“Evrene pozitif enerji yollayalım.”

“Zihninizi boşaltın.”

“5 seansta depresyona son!”

“Hayatı kaygısız yaşamanın 8 yolu!” gibi birçok mesaja gündelik hayatınızda maruz kalmışsınızdır. Gerçekten hayat bu kadar basite indirgenip, 3 adımda 5 adımda bir paket şeklindeki tavsiyelerle yaşanacak kadar ucuz mu? Böyle saçmalıkları duyduğunuz yerden ışık hızıyla uzaklaşabilirsiniz.

En sevdiği yakınını yakın tarihte kaybetmiş birine “olumlu düşün, olumlu olsun” diyebilir misiniz? Yoğun şekilde intihar düşüncesi olan birine “hadi zihnini boşaltalım.” Demek nasıl olur?

Bakın bu paket program, genel geçer tavsiyeler nasıl da havada kalıyor.

Herkesin hayatı algılama, olayları yorumlama biçimi, o olayın kişide bıraktığı etki özneldir. Dünya’daki insan sayısı kadar “yaşam tarzı” vardır desek abartmış olmayız.

O yüzdendir ki, ne idüğü belirsiz, ne iş yaptığı belli olmayan, kendisini “kişisel gelişimci”, “yaşam koçu” gibi içi boş “mesleki” ünvanlarla nitelendiren insanların yazdıkları, söyledikleri anlamsızdır.

O yüzdendir ki, terapi ilişkisi birebir bir ilişkidir, uzun süreli ve hassas bir çalışmadır.

İnsan ruhuna dokunmakla alakalı eğitim almamış, ruh sağlığı uzmanı olmayan kişilere mahreminizi açmamak, tavsiyelerini dikkate almamak bu açıdan oldukça önemli.

Hayatı dolu dolu yaşama becerisini kazanmak, bir şeyleri yok sayarak, evrene göndererek değil kendimizle ve hakikatle yüzleşebilme becerimizle mümkün olabilir.

Her insan biricik ve özeldir, o yüzdendir ki psikolojide genel geçer tavsiyeler vermek oldukça güçtür.

Psikologların işi insanları rahatlatmak ve belli bir şablona sokmak değil, kişinin hakikati kabullenme becerisini kazanmasına eşlik etmektir.

Kendi hakikatinizle yüzleşebilme cesaretini göstermeniz ve yukarıdaki safsataları duyduğunuzda ciddiye almamanız ümidiyle…

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz