Gülşah SERT

Gülşah SERT

MHP NE YAPMAYA ÇALIŞIYOR?

7 Haziran seçiminin en önemli galiplerinden biri olarak gösterilen MHP, seçime girdiği illerin birçoğunda oyunu artırmayı başardı ve 2011 seçimlerine göre oldukça fazla sayıda milletvekili ile meclise girdi.

 

Ortada hepimizin kabul ettiği bir başarı var ancak seçimden sonra yerle yeksan olan bir başarı.

 

Tüm partiler, parti liderleri seçim arenasında kendi ilkelerini açıkladı… Taviz vermeyecekleri kırmızı çizgilerini ortaya koydu.

 

Sonra ne oldu?

 

CHP belki ekonomik vaatleri ve farklı seçim kampanyasına rağmen istediği oy oranına sahip olamadı belki iller bazında başarısızlığa uğradı ancak seçim sonrasında MHP’nin aksine ülke menfaatlerinin parti menfaatlerinden daha önemli olduğunu açıkça ortaya koydu.

 

MHP gerek TBMM Başkanlığı seçiminde gerek daha sonraki süreçte izlediği yol ile tam bir hayal kırıklığı yarattı.

 

 

CHP’nin ‘Başbakanlık koltuğu’ da dâhil olmak üzere her türlü önerisini geri çevirerek,  ‘hükümet beklentisi yok’ imajı verdi ancak her platformda ‘Milli tehlike’ olarak gösterdiği AK Parti ile flört etmeyi de ihmal etmedi.

 

 

Kendi seçmeninin yüzde 40’ı çözüm sürecinin devamından yanayken, kendisiyle aynı sayıda milletvekiliyle meclise giren HDP’yi yok saydı.

 

 

Papatya falına dönen koalisyon alternatiflerinin önünü tıkadı, süreci sekteye uğrattı.

 

 

Türk Tarih Kurumu gibi önemli bir kurumun başkanlığını yapmış bir ismin, MHP TBMM Grup Başkanvekili sıfatıyla yapmış olduğu ‘Dinsiz CHP’ açıklaması ise hem kendisi hem de kendisi gibi düşünenler adına ayrı bir talihsizlik. 

 

Türkleri korumak adına Taksim'de gördükleri Korelilere, Japonlara ve hatta Uygur Türklerine tepki gösteren, olayın yanlışlığı ortaya çıkınca "O da çekik gözlü bu da. Karıştırıyor çocuklar" diyen bir genel başkan da ayrı bir yazı konusu tabi.

 

 

Ama yine Cumhurbaşkanı'nın yapay gündemine takılıp Çin'deki Uygur Türklerini korumak adına meydanlarda çekik gözlü avına çıkan MHP'nin; burnumuzun dibinde katledilen, tecavüze uğrayan, sınır boylarından geri çevrilen Irak ve Suriye Türkmenleri için kılını kıpırdatmıyor olması da ayrı bir yazı konusu tabi ki...

 

 

Bence MHP'nin meclis başkanlığı seçiminde yaptığı tarihi hata ve AK Parti'ye yaptığı müthiş asist nedeniyle kimyası bozulmuş durumda. Bu yüzden ne yapacaklarını bilmez haldeler. Yine bu yüzden Meclis Başkanlığı Divanı oluşurken çok da haklı oldukları halde gol yediler. Şimdi benzer bir gol de RTÜK üyeliğinde yiyecekler gibi görünüyor. 

 

 

Açıkçası MHP’nin bundan sonraki süreçte nasıl bir yol izleyeceğini hiç kestiremiyorum.

 

 

Zira tahminim, olabilecek bir erken seçim durumunda diğer partilerin aksine MHP’nin hüsrana uğrayacağı ve 7 Haziran’da aldığı oy oranını mumla arayacağı yönünde.

 

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz