Çetin PEKMEZCİ

Çetin PEKMEZCİ

MESİR MACUNU İYİ GELDİ

Osmanlı Padişahları yoğun çalışma temposunun getirdiği yorgunluktan kurtulmak ve kendilerini zinde hissetmek için 42 baharatın karıştırılmasından oluşan "Mesir Macunu" kullanırlardı. Bu macun özellikle Manisa yöresiyle anılırdı. Ustaların özenle hazırladığı bu kuvvetli gıda, seferden dönenlerle birlikte halka da dağıtılırdı.
Günümüzde de yine Manisa şehrimizde imal edilen bu yöresel kuvvet yiyeceğine, halkımız rağbet etmektedir.
Cumartesi saat 16.00’da Süper Lig’de mücadele eden Manisaspor, kendi evinde Gaziantepspor’u ağırladı. Bu karşılaşma haftanın en önemli maçıydı. Her iki takım da 29 puanla ligin 15 ve 16 sıralarındaydı. Kaybedenin, akıbeti belirlenmiş olacaktı. İşte bu nedenle karşılaşmayı yönetmeye Fifa Kokartlı hakemlerden Cüneyt ÇAKIR görevlendirilmişti. Cemrenin, havaya düştüğü, baharı müjdeleyen bir havada karşılaşma oynandı. Maçı takip için Manisa'ya intikal eden Spor Müdürümüz Sedat TORUN'A atmosferi sorduğumda aldığım cevap "Şehir tam kadro kenetlenmiş hocam dedi" Bu cevaptan irkildim. Zor bir durum. Takımı yalnız bırakmak istemeyen taraftarlarımız da beş otobüsle Manisa'ya takıma destek olmaya gitmişlerdi. Bu durum da Manisa taraftarlarını tedirgin etmeye yetmişti.
Takımı Antalya da kampa alan Hikmet Hoca, içinde bulunulan durumun önemini hem kendisi anlamış hem de futbolcularına iyi anlatmış. Cezalı POPOV kadroda yok. SOSA, yedek kulübesinde ve takım ilk kez CENK VE MUHAMMET ile birlikte sahada. Takım imkanlar içerisinde sahaya doğru sürülmüş. Gaziantepspor, rakibini iyi analiz etmiş. Alan savunması üst düzey, rakibe final pasları kullanma şansı vermiyoruz. Manisa takımı evinde pozisyon üretemiyor. İlk yarı boyunca Pitbuil'un attığı tek şut var. Buna karşın, 20. dakikadan itibaren devre sonuna kadar oyunun sevk ve kontrolü elimizde. Muhammet, Binya ve Bekir tam üç net pozisyon yakaladılar. Fakat golü bulamadılar. İlk yarı golsüz bitti.
Dönüşü olmayan ikinci yarı için Manisa adına Ümit hoca, Gaziantep adına da Hikmet hoca hamleler yaptılar. İlk hamle Ümit Hocadan geldi. İkinci yarıya Pitbul'un yerine İvançeviç le başladı. İkinci devre gemiler, yakılmıştı. Takımlar sonuca gitmek için sabırsızdı. Sapara’nın pozisyonu arkasından İvançeviç'in gollük pozisyonları oyunun temposunu yükselti. Hikmet hoca ilk müdahaleyi 61. dakikada Bekir-Turgut tercihiyle yaptı. Orta alanda etkiyi artırdık. Bu da Sapara’nın kullandığı ceza atışında topa çok iyi yükselen MUHAMMET'İN kafasından gol olarak döndü. 1-0 öne geçtik. Manisa panikledi. Ümit hoca golü yer yemez, Makakula'yı çağırdı. Murat Erdoğanla değiştirdi. Bu orta alanın boşalması demekti. İSAC-KAHE değişimi de işin kadayıfı olmuştu. Tamamıyla hücuma yönelmek, gol aramak dönen toplarla az adamla yakalanmak demekti. Hikmet hoca bunu iyi değerlendirdi. Muhammet'in sakatlanıp, yerini Sosa'ya bırakması sıkıntı oluşturdu. Fakat gerek Turgut Doğan, gerekse de Sosa üstlendikleri görevleri iyi yaptılar. 75-85 dakikaları arası baskı yedik. Kahe ve Diksın kalemizde etkili oldular. Ama kaptırdıkları toplar, Gaziantep için kontratak oldu. Sapara defansın arkasına sarkan Turgut'u kaçırdı. Turgut benimde bu çorbada tuzum olsun dercesine rakibinden kaçırdığı topu, CENK'LE buluşturdu. CENK, haftalardır özlenen vuruşunu yaptı. Skoru ilan etti. Manisa:0, Gaziantep:2
Bu maçı koşulları içerisinde oynamaya yürekler dayanmaz. Gazetede maçı izlerken hop oturup, hop kalktık. Büyük takımlar, büyük camialar FİNALLERDE kendini açığa çıkarır. Gaziantepspor, Manisaspor’dan daha büyük bir camia olduğunu gösterdi. Öncelikle, futbolcularımızı, Hikmet Hocam ve Yardımcılarını, Cefakar taraftarlarımızı, Yönetimi ve Mükemmel maç yöneten Cüneyt ÇAKIR'I kutluyorum. Bu maçla yeniden Süper Ligde muhteşem geri dönüşümüzü gerçekleştirdik diye düşünüyorum. TEBRİKLER GAZİANTEPSPOR.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz