M. Ulaş İNBAŞI

M. Ulaş İNBAŞI

MADALYA ÇOK YAKIŞTI

Gaziantep’in ismini Avrupa’da bugüne kadar ki en yüksek yere taşıdılar. 

Belki iki yıl önce Beko Basketbol Ligi’ne yükseldiklerinde bunu söyleseniz inanmazlardı.
İlk sezonunda Avrupa’da mücadele etme hakkı elde edeceksin, Avrupa’daki ilk sezonunda dörtlü final oynayacaksın, üstüne üstlük finalin kapısından dönecek ve üçüncülük kürsüsüne çıkacaksın. Dizilerdeki fakir ama gururlu gencin yükseliş hikayesine benziyor ama gerçeğin ta kendisi.
Royal Halı Gaziantep, belki de Avrupa’da bir başka örneği olmayan başarıya imza attı. Net bir araştırma yapmadan söylemek doğru olmaz belki ama benim bugüne kadar duyduğum bu kadar kısa süreçte böyle bir başarı yok.

 


Beko Basketbol Ligi’ne geçen sezon adım attılar. Bugün Avrupa’da üçüncülük kürsüsündeler.
Henüz ilk sezonun başında gösterdikleri vefadan dolayı acaba çıktıkları gibi düşecekleri mi diye herkes sorarken, ligin en renkli takımı olmayı başardılar.

 

İlk sezonda playoff’u kaçırdılar.

 

Bir sezon öncesinde Euroleague şampiyonluğu yaşamış Dorsey gibi renkli bir oyuncuyu Beko Basketbol Ligi’nde oynattılar.

 

BBL All Star organizasyonunda MVP çıkardılar.
Normal sezonda en çok taraftara oynayan takım oldular.
Sezon başları Royal Halı Gaziantep için hep sancılı oldu. İkinci sezonda da ilk sezonda olduğu gibi kayıplarla başladılar.

 

Ne zaman ki, Zdovc takımın başına geçti, sistem takımı olmak için adımlar atılmaya başlandı. Basketbolda başarıyı getiren sistem ve alışkanlık değil mi? En güzel örneği Yunan takımlarının Avrupa başarıları. Sistem ve o sistemin oyuncuları.

 

Yine de takıma yön verebilecek bir oyun kurucu, sıkıştığında topu teslim edebileceğin bir el yoktu.
Onlar da bulundu; Barış Ermiş ve Lorbek.

 

Royal Halı Gaziantep ligde toparlarken, Eurochallenge’da da fırtına gibi esmeye başladı. Hakkını yemeyelim, bir önceki yılın Eurochallenge şampiyonunu yenen takımın başında Aziz Bekir vardı. Yine de Aziz Bekir’in 2 galibiyet 1 mağlubiyetle bıraktığı takım, Eurochallenge’da 11 galibiyet (8 tanesi arka arkaya olmak üzere), 2 mağlubiyetle Avrupa sezonunu üçüncü tamamladı.

 


Ligde arka arkaya alınan galibiyetler takımın kendine güvenini yerine getirirken, içeride dışarıda oynadığı her takımı zorlayan, kolay sayı attırmayan bir havaya büründüler.

 

Ne zaman ki takım savunmayı unutursa; Zdovc’un müthiş tiki devreye giriyordu. Zdovc’un eli kaşına gitti ve kaşıyla oynuyorsa sahadakiler anlaması gerekeni zaten anlıyordu.

 

Takımda taşların yerine oturması, topu yönetecek adamın olması, topun dolaşması, sezon başında durgun olan Borovnjak’ı da kendine getirmiş, takımın sayı makinesi haline getirmişti.

Royal Halı Gaziantep bu havayla dörtlü finallere gitti.

Royal Halı Gaziantep, dörtlü final organizasyonunu da istedi ama şartlar bunu mümkün kılmadı.
Dörtlü finallere ev sahibi ile başlamak şanssızlığımız oldu. Belki başka bir takımla başlasak, finalde hatta kupa ile dönüyor olabilirdik. Elbette yakalanan bu ivmeyle şampiyonluklar da yaşanacak. Yeter ki kent bu takıma sahip çıksın.  

 

Ev sahibine kök söktürsek de keskin nişancılarımız devreye giremeyince, üçlük silahımız sustu. İlk gün kaybetmemizle beraber, kürsü için pazar günü bir maç bekliyordu takımımızı.

 

Üçüncülük maçı gelgitlerle dolu bir maç oldu. Öne geçtik geriye düştük, bitirdik dedik yakaladılar. Ama uzatmalarda keskin nişancılar devreye girdi. Arka arkasına gelen üçlükler, üçüncülüğü de getirdi. Bu üçüncülük Gaziantep’in spor tarihinde bugüne kadar gördüğü en büyük başarısı oldu. İlk defa bir Gaziantep takımı Avrupa’da kürsüye çıkıyordu. En büyük alkışı hak ediyorlar.

 


Araya küçük bir istatistik bilgi sıkıştırmazsam olmayacak. Bu istatistikler Royal Halı Gaziantep’in ne kadar doğru basket oynadığının da göstergesi. Bir kere potasını iyi savunuyor. Turnuva boyunca maç başına yediği sayı 66.6 (Bu sayı dörtlü final öncesi 66 idi). Bu istatistikte Royal Halı Gaziantep turnuvanın en iyisi. Ribauntlarda sıkıntı yaşasak da hücumda topu iyi paylaşarak, turnuva boyunca 16.6’lık asist ortalamamızla da zirvedeyiz. Demek ki doğru yoldayız. Potanı savunacaksın, hücumda doğru adamı bulacaksın.

 


Son sözü de takımın yöneticilerine ayırmak istiyorum. Hepsi amatör ruhlular. Belki de takımın en iyi taraftarları. Bazen şeref tribününde ayakta sevinirken ya da yanlış kararda ıslıklarken görebilirsiniz onları. Hatta takımın kazanması için totem yapıp hep beraber başka tribünde oturduklarına da tanıklık edersiniz.

 

Ha unutmadan; bu senenin All Star smaç şampiyonu da Royal Halı Gaziantep’ten.
Nihayetinde Royal Halı Gaziantep, izleyene de, oynayana da, destekleyene de keyif veriyor, gururlandırıyor.

 

Gaziantep’te salonda havalar artık başka esiyor.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz