Hüseyin KÜPELİ

Hüseyin KÜPELİ

Lider mi, listeler mi?

Hani hep deniyordu ya “Erdoğan rüzgarı var, kimi aday gösterirseniz seçilir” söylemi… İşte bu seçimde, böyle bir söylem geçerli olmayacak. Seçmen, liderine yine oy verecek ama listesini beğenmezse, oyunu başka bir adaya verebilecek.

İşte bu yüzden, partilerin aday listeleri çok büyük önem taşıyor. Listeler açıklandıktan sonra her parti, kendi tabanından eleştiri aldı. Ama Ak Parti’de bu daha fazla ses getirdi. Çünkü yıllardır, Ak Parti seçmeni sorgulamazdı ve Ampül fotoğrafının altına mühürü basar çıkardı. Bu seçimdeki sorgulamanın, liderle listelere verilen oylar arasında farklı olacağını düşünüyorum.

Partide, listenin zorlanacağını, geçmişteki aldığı oyu bile alamayacağını söyleyenler var… Kimileri ön sırasındaki sabit isimlerden, kimileri listenin sonundaki değişimden rahatsız!..

Tamam, herkesi memnun etmek zor ama iktidarsanız ve sizden beklentiler fazlaysa, bunlara katlanmak ve ihtiyaçlara cevap vermek zorundasınız. Adayların tanınmışlıklarıyla alakalı da sıkıntı var, BBP adayına ayrılan kontenjanın çok gerilerde kaldığını ve bu listeye BBP’lilerin oy vermeyeceğini söyleyenlerin sayısı da bir hayli fazla!..

CHP’de sular durulmuş gibi gözüküyor. İlk haftadaki sert tartışmalar yerini, seçim atmosferinin heyecanına bıraktı. Artık kendilerini meydana hazırlıyorlar. MHP yerli liste çıkartmakla övünüyor, İyi Parti ise tecrübeli ve genç isimlerin harmanlandığı bir liste ile, kendine Gaziantep siyasetinde ayrılacak yere konumlandırmaya çalışıyor. Saadet Partisi’nde şimdilik bir hareketlilik yok. HDP ise her zaman olduğu gibi kapalı bir kutu ve kendi seçmenine odaklanmış durumda.

GAZİANTEP SEVİYELİ

Liderler birbirleriyle tartışa-dursun, Gaziantep’te centilmenlik ön planda. Hatta partiler siyasette değil de, centilmenlikte yarışıyorlar diyebiliriz.

Ülke siyaseti ne olursa olsun, Gaziantep’te seçim süreci hep bu şekilde geçmiştir. Adaylar birbirlerine karşı son derece saygılı, mütevazi… Kırmadan, dökmeden, birbirlerini incitmeden bir kampanya yürütüyorlar, umuyoruz sandık günü akşamına kadar böyle devam eder, gider.

Gaziantep bu yönüyle de örnek teşkil eder.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz