Çetin PEKMEZCİ

Çetin PEKMEZCİ

KURAL HATASI VAR!

Önce birkaç atasözümüzü hatırlatmak istiyorum.

Yenilen güreşçi, güreşe doymazmış.

Oynamak istemeyen gelin, yerim dar dermiş

Zengin kültür ve tarihimizde bu örnekleri çoğaltabiliriz. Cumartesi akşamı Gaziantepspor, Fenerbahçe karşısında 1-0 önde götürdüğü maçı, yaptığı kişisel hatalar sonrası 2-1 kayıp etti. Tabi ki iyi oynadığımız, galibiyete yakın olduğumuz bir maçı kayıp etmemiz bizleri derinden üzdü.

Fener'in Sov ile kazandığı ilk gol ofsayt idi, ve Cenk'in ceza alanı içerisinde Egemen tarafından topuğuna basılarak düşürülmesi bariz penaltı idi. Ama tüm takdir haklarını Fener için kullanan hakem Abitoğlu bu pozisyonları görmezlikten geldi.

Burada hakeme kızmanın anlamı yok. Ülkemizin adalet sistemi böyle. Kuvvetli olan, dayısı olan haklıdır. Adalet güçlünün yanındadır. Bunlar işin tartışma konumu biz gelelim saadete.

Karşılaşmanın 21.dakikası oynanırken Gaziantepsporlu Sernas, Fenerbahçe yarı alanında sakatlanıp, yerde yığılıp kaldı. Bu esnada Fenerbahçe takımı yarı sahayı geçmiş, atak hazırlığı içerisinde idi. Maçın hakemi, Sernas'ın sakatlandığını  tespit ederek, top oyunda iken oyunu durdurup, Sernas'ın yanına gitti. Oyuncunun kontrolünü yaptı.

Top oyunda iken, oyunu durdurduğundan, oyunun normal olarak HAKEM ATIŞI İLE BAŞLAMASI GEREKİRDİ. Oysa hakem, oyunu Fenerbahçe lehine verdiği bir endirek serbest vuruş ile başlattı. Bu bir açık kural hatasıdır. Maçın kasetlerinde var. Normal olarak, kural hatası olan maçların TEKRARI gerekir.

Örnekleri vardır. Gaziantepspor da bu örnekten nasibini daha önce almıştı. 1993-1994 Sezonu Gaziantep de oynanan Gaziantepspor-Denizli Spor maçı Hakem Sabahattin Şahin'in vermiş olduğu karar sonrası, Gaziantepspor girdiği gol pozisyonundan golü buldu. Maç sonrası Denizli antrenörü bu konuya itiraz etti.

Ben, rahmetli Demir Kanalıcı, Erol ÖZPOLAT'IN , Yaprak TV de bugün ki  Kanal 5 de hazırlayıp sunduğu "spor programında" konuya değinmişti. Futbol oyun kurallarının 5. maddesi HAKEM demektedir. Hakem, oyunun başlaması ve yeniden başlaması için bir karar verir. Top, oyunu belirleyen sınırların tamamını terk etmedikçe ve hakem tarafından durdurulmadıkça, her zaman top oyundadır. Hakem vermiş olduğu bir kararından, oyunu başlatıncaya kadar dönebilir. Yani, hakem bir penaltı kararı verdi. Yardımcı hakemi, kendisini uyardı. Pozisyon penaltı değil dedi. Eğer hakem, penaltı atışını yaptırmamış ise, bu penaltı kararını iptal edebilir ve oyunu başlaması gibi başlatır. O programda bunları konuşmuştuk.

Ulusal Maraton programında spor programı yapan Erman Toroğlu ve Hıncal Uluç, Gaziantep de Yaprak televizyonunda yayınlanan o programı resmi kanaldan istediler. Tahkime delil olarak sundular. Gaziantep-Denizli maçının tekrarına karar verdiler. Gaziantep Spor tekrarlanan maçı 3-1 kazanmıştı...

Cumartesi akşamı Fenerbahçe ile oynadığımız maçın kaseti ortada. Penaltıyı hakem vermeyebilir. Ama maçın 21.dakikasında Sernas'ın sakatlanması ile ilgili olayda, hakemin top oyunda iken oyunu durdurduğu ve oyunu tekrar başlatması için HAKEM ATIŞI YAPARAK BAŞLATMASI GEREKİRKEN; Fenerbahçe lehine  verdiği endirek serbest vuruş ile başladığı apaçık ortada. Bu bir kural hatasıdır. MAÇIN TEKRARI GEREKİR DİYE DÜŞÜNÜYORUM.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz