Hüseyin KÜPELİ

Hüseyin KÜPELİ

Kötünün iyisi listeler ve koltuk savaşları!

Şu sıralar her partide, listelerden kaynaklı sancı ve kriz var. İhanet ve entrika iddiaları ayyuka çıkış durumda!.. Neler konuşuluyor neler, “aramızda kalsın”, “kimse duymasın”, “zamanı gelince her şeyi anlatırım” diyenlerin sayısı bir hayli fazla!..

Gerçeklerin er ya da geç mutlaka bir gün gün yüzüne çıkma gibi bir alışkanlığı olduğu için, elbette bunlar, seçimlerden sonra, mutlaka daha yüksek bir sesle konuşulacaktır.

Partiler adaylarını belirledi ama görüyorum ki hiçbir parti, teşkilatını memnun edemedi. Pazartesi günü listeler açıklandıktan bu yana “şu partinin listeleri çok iyi” diyen birini daha duymadım. Ak Partililer “Eskiler devam ediyor, yeni gelenler de, beklentileri karşılayacak isimler değil” diye eleştiriyor. CHP’liler listeleri beğenmeyip istifa ediyor. MHP ve İyi Parti’de aynı şekilde!..

Bugüne kadar yapılan seçimlerde, mevcut milletvekilleri hep yerini korumak isterdi, teşkilatlar ise değişim… Değişim talebine genellikle Genel Merkezler sıcak bakmazdı ama bu dikkate alındı doğrusu!.. Ankara bu seçimde değişim seslerine kulak verdi… Yaptığı değişimin de arkasında durdu… Varlıklarını partilerine bağlı olan kişilerin “ben yoksam parti biter” anlayışı içerisinde hareket etmesi de zaten, Ankara’dakilerin çok sık karşılaştıkları bir sahne olsa gerek, karşılık bulmadı.

Bütün partiler değişime ayak uydurdu uydurmasına da, şunu gördük ki taban yine mutlu olmadı. Demek ki bu insanları hiçbir şekilde memnun edemiyorsunuz.

Mesela; Ak Parti’nin listelerinde bu kadar değişime gittiği görülmemişti hiç!.. Geçen dönemdeki 8 vekilden birisi vefat etti ama yeni listede yarısı yok, 4 vekil kaldı. Yeni değişim talebi yüzde 50 ile karşılık buldu, buna bakmak lazım.

CHP mevcut iki vekilini de kadro dışı bıraktı. Taban yine hoşnut olmadı. Listede yer alamayanlar da mutlu değil, yer alanlarda!.. Listedeki 4 ismin “küstüm, ben oynamıyorum” diyerek istifa etmesi de bu yüzden!

Aslında CHP’deki kavganın bu kadar dışa yansımasının sebebi de Genel Merkez’in uyguladığı tutarsız politikalar. Önce bir liste dolaştı ve o listede Ali Peri, Yılmaz Demirdelen gibi isimler baştaydı. Sonra o liste yalanlandı. Pazar gecesi, Genel Merkez’in asıl listesi basına sızdırıldı. Pazartesi akşamı liste YSK’ya gidene kadar, liste defalarca değişikliğe uğradı. 2.sıradaki Özgür Yılmaz 4’e kadar geriledi. Adamın belki de milletvekilliği alındı elinden ne yapsın? 5.sıradaki Hüseyin Yalçın 3’e çıktı. 3.sıradaki İrfan Kaplan önce 4’e düştü, sonra 2’ye çıktı. Dakika dakika bu değişikliği gören diğer adaylar da ister istemez “neler oluyor, biz bu oyunda yokuz” demeye başladı.

Sebebi ne olursa olsun, CHP Gaziantep’teki bu görüntüsüyle hiç ama hiç güven vermedi seçmenine… Yarın sokağa indiğinde seçmen “Siz daha kendi içinizde barışık değilsiniz, içinizdeki koltuk savaşı, ülke kaygısının önüne geçmiş!” demeyecek mi?

MHP bu dönem, 1999 seçimlerinden bu yana, ilk kez kontenjan kullanmadı ama partinin emektarları listenin dışında kaldı. Diğer partilerde olduğu gibi, kadın adaylar seçilebilir yerlere getirilmedi. İhanet, entrika iddiaları da cabası!.. 24 Haziran sonrası MHP’de geniş bir muhasebe yapacaktır, kendi içerisinde…

İyi Parti’de de işler karışık… MHP’den İyi Parti’ye geçen adaylar umduğunu bulamadı. Mevcut yönetimlerden istifa edenlerde aynı hüsranı yaşadı. İlk sıradaki Hüseyin Filiz için “bundan sonra ne hizmet verecek” diyende var, “isabetli oldu” diyende!.. İkinci sıradaki Can Tuğsuz da tartışılan isimlerden…

Bakalım, sokaktaki seçmen, bu listelere hangi tepkiyi gösterecek. 24 Haziran akşamını bekleyelim…

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz