Gülşah SERT

Gülşah SERT

KOLTUĞA YAPIŞMAK!

İnşaat Mühendisleri Odası Gaziantep Şube Başkanı Melih Meriç dün Gazeteciler Cemiyeti’nde basın mensuplarıyla bir araya geldi.

 

İki dönem başkanlık yapan Meriç, demokrasiye inanan bir insan olarak ‘ koltuğa yapışmadan’ geri çekilmenin gerekliliğine inandığını vurgulayarak genel kurulda aday olmayacağını açıkladı.

 

Bugüne kadar Gaziantep’in daha yaşanabilir bir kent olması için bildiklerini anlatmaktan korkmadığını söyleyen Meriç, sivil toplum kuruluşlarının da siyasi görüşe sahip olabileceğini ancak bunu ön plana çıkarmaması gerektiğini de özellikle belirtti.

 

Geçtiğimiz hafta da Mimarlar Odası Gaziantep Şube Başkanı Sıtkı Severoğlu yine aynı gerekçelerle yeniden aday olmayacağını açıklamak ve veda etmek üzere cemiyeti ziyaret etmişti. O da yine aynı söylemlerde bulunmuş, bugüne kadar Gaziantep’in menfaatine olan her uygulamanın yanında olduklarını zarar veren uygulamaların da karşısında olduklarını söylemişti.

 

Her ikisinin ortak söylemlerinden biri Gaziantep’teki imar hataları ve belediyeye yaptıkları itirazların ‘oy birliğiyle’ reddedilmesinin şaşırtıcı olduğu ancak yine de Gaziantep için doğru buldukları her şeyi savunmaya devam edecekleriydi.

 

Umarım da öyle olur. Bu şehirde herkes her şeyi bildiğini iddia etmemeli, işin ehillerinin bilgi ve tecrübesine başvurmalı ve bu ehiller de yanlış olan uygulamalara ‘Dur’ diyebilmeli. Sivil toplum kuruluşlarının var olma sebeplerinden biri de bu.

 

Konuşmasının arasında sık sık “Bundan önce olduğu gibi BUNDAN SONRA da Gaziantep’in menfaatine olan HER PLATFORMDA karşılaşacağız” söylemlerinde bulunan Meriç’in aktif siyasete ‘yeşil ışık’ yaktığını düşünüyorum. Siyasi görüşü herkesçe malum olan Meriç’in siyasete atılması, ‘birbirine muhalif’ olan muhalefet partisinde pek hoş karşılanmayabilir ancak bir hareketlilik, zenginlik katacağı da aşikâr.

 

Diğer taraftan Melih Meriç’in, Gaziantep’te gerçekleştirilen ve hatalı bulduğu uygulamalar hakkında yaptığı açıklamalardan aklımda kalan satır başlarını paylaşmak istiyorum.

 

 “Herkesin ‘Tramvay’ dediği ‘Tren hattı’, Doğum evi kavşağı, bazı altgeçitler Gaziantep için yapılan en büyük yanlışlardan”.

 

“Karataş bugün Gaziantep’in en büyük kentsel dönüşüm alanı ama bugün yaşanamaz bir halde. 20 yıl önce doğru planlandı ancak yanlış uygulamalarla bu hale geldi”.

 

“Kentsel dönüşümde çok büyük hatalar yapılıyor”.

 

“10 yılda yeni imar alanları açmayarak konut fiyatlarının artmasına sebep olmak ve vatandaşın uygun fiyatlarla konut alma hakkının elinden almak izah edilemez. Sosyal belediyecilik adına herkese konut edinme hakkını sağlanmalı”.

 

 “Mevcut yöneticiler bugün var yarın hepimiz gibi sıradan bir vatandaş olacaklar. Onların doğru yaptıklarını takdir etmeli yapamadıklarını da çözüm yollarıyla birlikte çekinmeden söylemek zorundayız”.

 

“Gaziantep’in en büyük sıkıntılarından biri de tek merkezi olması. Ticaret alanları, devlet kurumları hep bir bölgede sıkıştı”.

 

“4-5 yıl önce Türkiye’nin en büyük kentsel dönüşümü olacak bir proje ortaya atmıştım.  Kavaklık projesi. Meteorolojiden başlayarak, büyükşehir belediyesinin önündeki köprüye kadar olan alanda kentsel dönüşüm uygulanabilirdi. Hem de belediyelere hiçbir yük getirmeden, çok iyi bir planlamayla gerçekleştirilebilirdi”.

 

“Gaziantep’in 50 yılını planlayabiliyorsanız sıkıntı yok. Bu yapılırken Gaziantep’te yaşayan her bireyin kendini o planın içinde bulması lazım”.

 

“Kuzeyşehir Projesi çok güzel bir proje ancak doğru uygulanabilirse”.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz