Gülşah SERT

Gülşah SERT

Kitap Fuarı rekor kırdı!

Kitap okumak seyahat etmek gibidir, sizi uçsuz bucaksız yolculuklara alır götürür.

O nedenledir ki bu başlık benim gibi kitapseverleri mutlu edecek bir başlıktır.

Hele hele ki cahilliğin, eğitimsizliğin tavan yaptığı, medeni toplumlar seviyesine çıkması beklenen okuma oranının yerlerde süründüğü günümüzde gelecek adına bilinçli nesiller adına bir umut kaynağıdır.

Kitap Fuarı açıldı dün Gaziantep’te… Dileriz ki fuarın sona erdiği gün bu cümleyi kullanmak bize de kısmet olsun. Fuar ziyaretçi ve satış rekorları kırsın… Seneye gerçekleştirilecek fuarı dört gözle bekleyelim, yayınevleri koşa koşa gelsin, kitap almak için internetten sipariş vermek zorunda kalmayalım hatta Gaziantep’te sahaflar açılsın ve Gaziantep en çok kitap okunan iller arasında üst sıralarda yer alsın… Falan filan.

O nedenle de kullandığım başlık temenni başlığıydı… Olmasını istediğim, hayal ettiğim bir şeydi. “Umarım gerçekleşir” demek istiyorum ama fuara katılan yayınevi sayısının ilkine oranla azaldığını görünce bu temennimin temenni olarak kalacağını tahmin etmek hiç de zor olmasa gerek. Zira geçtiğimiz yıl birincisi düzenlenen fuara gitme, stantları gezme ve kitapları inceleme fırsatı bulabilmiştim. Bu yıl ziyaret ettiğim fuar ise beni tamamen hayal kırıklığına uğrattı.

Bir şehirde kitap fuarının düzenlenmesin ne kadar önemliyse o fuarın altyapısının sağlam olması ve amacına uygun olması da o kadar önemlidir. “Bakın Gaziantep’te de kitap fuarı var” diyebilmek için hayata geçirilmiş, altyapısı zayıf, içeriği boş bir fuar olmasını istemeyiz elbet ancak görünen köy de kılavuz istemez! Umarım eksiklikler görülür ve bundan sonraki fuarlar anlamına yaraşır şekilde gerçekleştirilir. Zira Kocaeli’nde 9. su, Bursa’da 15.si, Adana’da 10.su açılan kitap fuarlarının Türkiye’nin 6. büyük sanayi şehri diye övündüğümüz Gaziantep’te yalnızca 2 yıldır düzenleniyor olması bile başlı başına bir geri kalmışlık göstergesidir.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz