Bünyamin ACAR

Bünyamin ACAR

Kimin Fıstığı

Gaziantep neredeyse her yıl aynı konudan muzdarip.

“Antep fıstığı yine karaborsada”
Bu işi meslek edinen ve ciddi para kazanan kesimler var.
Rekolte ne kadar düşük olursa stokta o kadar artıyor.
Bilindiği üzere rekolte bu yıl da oldukça düşük ve fıstık piyasası yine stokçuların elinde.
Baklavacıların ve sanayicilerin kullandığı fıstığın kilosu geçen yıla oranla ikiye katlayarak 100 TL’ye ulaşmış durumda.
Bazı uluslararası çikolata ve benzeri üretici firmaların alımlarını durdurduğundan bahsediliyor.
Kısacası fiyatlar vatandaşı da, baklavacıyı da, sanayiciyi de vurmuş durumda.
Her yıl aynı tablo ve aynı sıkıntılar yaşanmasına rağmen maalesef konuyla ilgili kayda değer sonuçlara da ulaşılamıyor.
Ya da kayda değer bir çalışma yapılmıyor, yapılamıyor.
Bu aslında öyle basit bir fiyat artışı olarak değerlendirilip geçiştirilecek bir mevzu da değil;
Adınızla anılan, sembolünüz haline gelen, dünyadaki tescilli markanız baklavanın ana unsurlarından olan bir üründen bahsediyoruz.
Siz bu ürünün piyasasını belirleyemiyor, alımından satımına kadar doğru yönetemiyorsanız, kimse kusura bakmasın ama bu ürün sizin değil karaborsacılarındır. 
Gaziantep’te üretilen bir ürünün fiyatı stokçular yüzünden astronomik denebilecek oranlarda yükseliyor ve bu şehirde yaşayan vatandaş bile fiyatlar yüzünden fıstık ve baklava alamayacak duruma geliyorsa Antep fıstığı bizim olmaktan çıkmıştır…  
İşin çilesini çiftçi çeksin, Devlet Fıstık Araştırma Enstitüsü kursun, sırf bu iş için insan çalıştırsın, araştırma yapsın, aşı geliştirsin, sonunda kazanan stokçu olsun.
Hem de kazındıra kazındıra… 

Konuyla ilgili iyi şeyler de oluyor tabii, onu da söylemeden geçmeyelim.
Gaziantep Ticaret Borsası Antep fıstığını kayıt altına almak için çalışma başlatacağını duyurdu. Bu stokçuluğun da önüne geçilmesi açısından güzel bir gelişme…
Ayrıca Büyükşehir Belediyesi, Gaziantep üniversitesi, Sürdürülebilirlik Akademisi ve sektör paydaşlarının öncülüğünde Türkiye’de ilk kez “Yeşil Altın Antep Fıstığı” adıyla Eylül ayında bir çalıştay gerçekleştirilecek.
Çalıştayda Antep fıstığının küresel bir marka olması için 7 farklı konu ele alınacak. Başlıklar arasında 1 - Enerji ve çevre, 2 – İşleme Teknikleri, 3 – Tarım, 4 – Ar-Ge ve İnovasyon, 5 – Antep fıstığının dünya markası olması, 6 – Antep fıstığının sosyal etkisi, 7 – Antep fıstığı ekonomisi var.
Fıstık stokçularının yaşattığı sıkıntı zannediyorum 7 nolu başlıkta gündeme gelecektir. Ama mümkün olsaydı da keşke bu “stokçuluk” konusu da ana başlıklar arasında yer alsaydı.

 

 

 

 

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz