Çetin PEKMEZCİ

Çetin PEKMEZCİ

KIL ALDIRMAZLAR ABİ

Süper Lig’de mücadele eden takımların ilk hedefi tartışılmaz ki ŞAMPİYONLUKTUR. Ligin gediklileri sezonu her sezon bu iddia ile açarlar. Özellikle 2000li yılların başından beri Havuz Sistemi, Naklen Yayın, Spor Toto, Spor Loto, İddaa gelirleriyle gelirleri artan ANADOLU KULÜPLERİ ekonomik yönden zenginleşince elleri güçlendi. Transfer yapma imkanları artınca Anadolu Kulüpleri futbolda söz sahibi olmaya başladılar. Geçen sezon BURSASPOR takımı, Dört büyüklerin arasından sıyrılıp ŞAMPİYONLUĞU göğüsledi. Ülkemizi Avrupa da temsil etme hakkını kazandı. Fakat Şampiyonlar liginde ülkemizin yüzünü ağartamadı. Avrupa’ya açılan diğer yollar ise Kupa Şampiyonluğu, Kupa Finali ve ligde ilk dörte girebilmektir.

Bu sezon sonu itibarıyla Gaziantepspor da ülkemizi Avrupa da temsile hak kazandı. Ön eleme maçları yaptı Minsk'i geçti. Varşova Legia'ya elendi.
Bursa ve Gaziantepspor takımlarının ortak bir yanları var. Her iki takımı da genç ve iddialı iki TÜRK hoca Ertuğrul Sağlam ve Tolunay Kafkas çalıştırıyor. İki hocanın da ortak yönleri çok. İkisi de taraftarlarla iyi değil, ikisi de bilirimciler.

UEFA ve Kupa maçlarında çok önemli bir olgu vardır. Bu tip maçlara başlarken DEPLASMANDA başlamak daima avantajdır. Deplasmanda atabileceğiniz bir gol takımı rahatlatır. Kendi evinizde oynarken de asla ve asla lig maçı gibi mutlaka kazanmaya oynuyorum felsefesiyle sahaya çıkmak ve mutlak galibiyet felsefesiyle oynamak KOCAMAN BİR YANLIŞTIR. İşte iki hocamız da kendi sahalarında oynadığı maçlarda bu hataları yaptılar. Bu hatalar taraftarların gözlerinden kaçmadı. Her iki hocamız da taraftarların protestosuna maruz kaldılar. Tatsızlıklar yaşandı.

İnsanlar, çalışanlar, memurlar çoğaltabiliriz elindekinin, sahip olduğunun kıymetini bilmelidir. Elinizdekini kayıp ettikten sonra hayıflanmanın, keşke demenin faydası olmuyor. Tolunay hocam Legia’ya elendikten sonra verdiği demeçte önümüzdeki yıl yine AVRUPA’YI hedefliyoruz mesajını verdi. Ümit var olmak güzel. İddialı olmak güzel. Ama önümüzdeki sezon Avrupa’ya gideceğimizin garantisi mi var? Şöyle dönüp elendiğimiz takım Varşova’ya baktığımızda bu takım elenmeyecek bir takımıydı demiyor muyuz? Diyoruz. Geri dönüşü var mı yok. O halde elimizdekini çok iyi değerlendirmek zorundayız.

Gelelim her iki hocamız için de eleştirdiğimiz konuya. İkisi de profesyonel futbol oynadılar. Kupa ve Avrupa Kupalarında hangi stareteji ile mücadele etmeleri gerektiğini biz yazarlardan çok iyi bilirler. Peki uygulamada önerdiğimiz gibi mi oynadılar? HAYIR. Bunu hocalarımıza hatırlatanlar ne yazık ki kötü oluyorlar. Hocamız, Kayseri mağlubiyeti sonrası basından kaçarak, sorumluluk almıyor...

Ahmet Şahin hoca ne diyor? İyi yöneticiler danışmanlarını DOĞRU SÖZLÜLERDEN SEÇERLER...

Sayın hocam: İster doğru sözlülere kulak verin, isterseniz yağdanlıklarınızı yanınızdan ayırmayın. Tercih sizin. Ama sadece slogan üretmeyle futbol olmuyor.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz