Güven SERT

Güven SERT

KATLİAM!

Organize’de çalışan işçileri taşıyan servis otobüsü kaza yaptı. 3 işçimiz yaşamını yitirdi. Bunların dışında serviste bulunan diğer işçilerimizin neredeyse tamamı yaralı. Bir kısmının durumu ağır.

Yaşamını yitirenlere rahmet, yakınlarına sabır, yaralılarımıza acil şifalar diliyoruz.

Kayıplarımızın cenazelerine katılırız. Yakınlarına taziyeye gideriz. Sonra? Sonrası yok.

O kadar.

Bu kazanın sorumlusu kimdir? Bundan sonra tekerrür etmemesi neler yapılmalıdır? Bu korkunç kazada, kazayı yapanlar dışında sorumlu var mıdır? Bunlar işin hikayesi...

Allah göstermesin ama bir sonraki kazaya kadar unutur gideriz.

Şu birkaç soruyu sormak bile aklımıza gelmez belki de?

1) Organize gidiş ve gelişinde özellikle iş giriş çıkış saatlerinde yaşanan servis terörü defalarca yazıldığı halde neden önlem alınmaz? :... Bu servislerin tamamı ekonomik ömrünü bitirmiş, ancak kaçak mazotla kar edebilen hurdalar. Sağlıklı bir muayenede hiç birisi ‘trafiğe çıkabilir’ raporu alamaz. Buna rağmen İpek Yolu’nda konvoy halinde sol şeridi kapatır, Allaha emanet ve Allah ne verdiyse gazlarlar.

2) Sık sık trafik denetimlerinin yapıldığı bu yolda, ne hikmetse servislerin paraşütle atlama saatinde tek polis görünmez.

3) Organize civarında bir MOBESE sistemi var. Hız sınırı 70. Ben ne zaman bu sistemin altından 60-65 arası bir hızla geçsem, servis araçları beni konvoy olarak sollar. Hem de yokuş aşağı. Hem de adeta uçarak. O MOBESE kaç servise ceza kesmiş merak ediyorum.

4) Kaza yapan servis aracı koca bir otobüs. Hız limiti 70 olan bir yolda takla atabilmesi ve içindeki 3 kişinin yaşamını yitirip, diğer bütün yolcuların da yaralanması için nasıl bir hızla gidiyor olması gerekir?

Aslında yazılacak çok şey, sorulacak çok soru var. Ancak insanlarımızın acısı tazeyken ve yine insanlarımız hastanede canıyla uğraşırken çok ileri gitmek istemiyorum.

Ama istediğim bir şey var!

Ekmek parası peşinde koşan insanlarımızı tüm uyarılarımıza ve defalarca yazmamıza rağmen hala teneke kutulara doldurup, şoför yerine PİLOTların kullandığı bu araçlara layık görenlerden, gerekli denetimleri yapmayanlardan ve ucundan bucağından ilgili kim varsa onlardan hesap sorulsun. Acılar bununla hafifler.

Yeni acıların yaşanmaması bununla engellenebilir. Hepimizin başı soğolsun. Hepimize geçmiş olsun.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz