Psk. Sevgi Altan

Psk. Sevgi Altan

Kardeş Kıskançlığı

İnsanın doğasında kıskanma duygusu vardır. Bu duygu çocuklukta genellikle kardeş doğumu ile ortaya çıkar. Ebeveynlerin belki de en çok şikayet ettiği konuların başında gelmektedir.

Nedir Kardeş Kıskançlığı?

Anne babanın başka biriyle paylaşılmak istenmemesinden dolayı doğan bu duygu, çocukta üzüntü, öfke, intikam alma, nefret gibi düşüncelerle beraber bir yandan da yakınlık hissetme, koruma gibi duyguların yaşandığı, karışık duyguların bileşimidir diyebiliriz.

Kardeş Kıskançlığının En Yoğun Olduğu Dönem Ne Zamandır?

Çocuk 2- 6 yaş arası dönemde ise kardeş kıskançlığını yoğun şekilde yaşamaktadır. Eve gelen bir kardeşini algılaması, çocuğun bu dönem aralığında sezgileriyle ve duygularıyla hareket etmesinden dolayı zordur.

Kardeş Kıskançlığının Derecesini Belirleyen Etmenler Vardır

Çocuk eve gelen bebeğin hayatındaki tüm dengeleri değiştireceğini düşünür ve bebeği rakip olarak algılar. Anne babanın tutumundaki değişiklikler fazlasıyla etkilidir. Yeni bir bebeğin dünyaya gelmesi eve yeni bir bireyin gelmesi demektir. Ebeveynin telaşı, sevinci aşırı şekildeyse ve çocuğa karşı ilgi azalıp bebeğe karşı olan ilgi, heyecan sürekliyse çocuk bunu hafızasına kaydeder, çünkü anne babası onu ihmal ediyordur. Olabilecek bir durum farkında olmadan ebeveyn yeni gelen aile üyesine daha fazla ilgi gösterip diğer çocuğu ihmal etmiş olabilir.

Çocuklar İyi Gözlemcidir

Neler olup bittiğini dikkatlice izler ve kaydeder. Özellikle ilk çocuklar bir kardeşi olduğunda hemen kabullenemiyor, çünkü evde yeni biri var ve hep olacak. Çocuk bu yüzden var olduğunu ailesine farklı davranışlarıyla hissettirmeye çalışır emekleme, alt ıslatma, biberonla beslenmeye geri dönme, konuşma gecikmesi gibi davranışlar sergiler ve ebeveyni de tepki verir. Anne babaya göre yanlış davranışlar olsa da çocuk orada “ ben de varım” mesajı vermeye çalışıyordur. Ebeveyn de sert tepki gösterince çocukta bulunan artık beni sevmiyorlar sadece onu seviyorlar düşüncesini destekler.

Çocuk Daha Çok Sevilmek Değil Sadece Sevilmek İster

Bazı aileler çocuğa sen bizim ilk göz ağrımızsın, biz seni daha çok seviyoruz gibi sözler söyleyip değerli olduğunu hissettirmeye çalışır fakat çocuk daha çok sevilmek değil sadece sevilmek, ilgi görmek, önemsenmek ister.

Çocuğa Değerinden Bir Şey Kaybetmediğini Hissettirmek Gerek

İlginin aniden başka çocuğa yönelmesi, kendinin önemsiz olduğu düşüncesine sürükler. Bazı çocuklarda da tam tersi bu duygular bastırılır eğer dışa vurursa anne babasının tamamen ona yöneleceklerini, onu seveceklerini düşünür ve hissettiklerini dışa vurmaz. Her zaman anneye yardımcı olan, kardeşiyle çok iyi olan bir çocuk vardır karşımızda. Bu ilgi çoğu zaman başta sahtedir. Çünkü duygunun dışa vurulduğunda anne baba ile çatışacağı düşüncesi hakimdir.

Kardeşler Arası Olan Rekabet Ve Kıskançlık Normal Gelişimin Bir Parçasıdır

Nasıl sevgide, mutlulukta yaşanıyorsa kıskançlıkta normaldir fakat düşmanlık haline gelmediği sürece. İşte o zaman doğal karşılanmaz. Anne baba bu anlamda sınırlara dikkat etmeli, gözlemde bulunmalı. Aksi takdirde büyük sorunlara sebep olunur.

En Huysuz Olduğu Anda Sarılın

Kızıp, bağırmak yerine sarılın ve kucağınıza alıp sevginizi gösterin çünkü sadece onu istiyor. Değerli olduğunu hissetmek istiyor. Sabırla dinleyin yanlış olduğunu düşündüğünüz davranışı örneklerle anlatın, öyküler okuyun kardeş ile ilgili. Yalnız olmadığını hissedip özdeşim kuracaktır. Zaman tanıyın anlamasına. Çocuklarınız ile ayrı ayrı zaman geçirin önemsendiğini hissettirin. İyi olalım kıskanmasın diyerek de aşırı ilgi gösterip hediyelerde almayın. Çocuğunuzun anılarını dökün ortaya beraber bakın fotoğraflarına, videolarına. Kendinin de bir zamanlar bu kadar küçük olduğunu söyleyin. İlgi ve sevginin azalmadığını hissettirin.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz