Vedat DİRİ

Vedat DİRİ

KARÇE OLMAYINCA BİÇARE

Bir futbolcu bir takımı vezir de eder rezil de.

Bunun en güzel örneklerinden biri KARCEMARSKAS.

 

Uzun yıllardır Karce’nin ellerinde yükselen Gaziantepspor ne zaman ki” KARCEMARSKAS”sız kalsa başı öne eğik ayrılıyor sahalardan.

 

Bu işin bir boyutu bir diğer boyutu da şu ki;

 

Bursa ,Galatasaray ve Beşiktaş maçında da görüldü ki bizim takımın sistemi rakiplerine göre değil kendine göre. Yani Mutlu Topçu kafasındaki oyunu her rakibe aynı uyguluyor. Oysa elinde bu kadar bir kadro var ve rakip analizi yaparak oynamak lazım. Bazen sadece durduruşun bazen sadece saldırırsın ya da bazen ikisini birden yaparsın . ama biz sadece açık futbol oynayıp kendi işimize bakıyoruz.

 

O zamanda Galatasaray ve Beşiktaş maçındaki gibi biz gittikçe rakip bizim yapmamız gerekeni yaparak boş alanlarımıza sızıp farka gidiyor.

Beşiktaş maçının ilk 37 dakikasında bekleyip kontra oynamayı düşündük sanmayın.

 

Tamamen Beşiktaş’ın topu bizi vermemesinden kaynaklı savunma yapıp ileriye gitmeye çalıştık. Aslında başarıyorduk ama genç Alperen futbol tabiri ile topu yumurtlayınca olanlar oldu.

Ve tam tabiri ile bir futbolcunun takımı nasıl REZİL edebileceğini gösterdi.

 

Alperen’e kızabilir misiniz derseniz kızamam. Zira o, bu takımın 3. kalecisi.

 

Fena da başlamamıştı maça ama işte tecrübesisizlik ve heyecan bir araya gelince bu tür işler oluyor.
Asıl sorulması gereken soru eğer KARCEMARSKAS yoksa onun yedeğinin Alper’in ya da Bora olabilir mi sorusu ?

 

Bence olamaz.

 

Bizim tarafta bunlar olurken Beşiktaş taraftarının artık hiç beğenmediği Tolga 3 net pozisyon çıkararak bir futbolcunun takımını VEZİR edeceğini kanıtlıyor.

 

Maç skoru sorun değil kaybetmekte zira bizim rakibimiz Beşiktaş değil. Ve bu Beşiktaş rakibimiz sayılan tüm takımlara 4 atabilecek güçte.

 

Son olarak orta sahamızda topu ileriye taşıyabilecek adamımızın kim olduğu sorusudur.
Sağa sola top dağıtacak adamımız kim? Topu kesecek adam kim? Orta saha ile defans arasında çabalayacak oyuncumuz kim ?

 

Abuda belli ki bu işi başaramıyor. Hürriyet’in maç eksiği bariz. Elimizde Muhammed İldiz ve Abdulkadir Kayalı var. Kayalı biraz daha defansif bir oyuncu ama Muhammed’e bu görev pekala verilebilir. Ben Abouda’ya verilen şansın 3 hafta üst üste İldiz’e verilmesi gerektiğini düşünüyorum. Hem kesici hem dağıtıcı hem fizikli. Tabi son karar Mutlu hocanın.

 

Ancak bizdeki bu yabancı hayranlığı da her takıma yansımış durumda. Ben sizi süper ligde soyadına
“Ov, De Santos, Souza” , vb eklense bir sürü yerli oyuncunun bu tür vasat yabancı oyuncuları aratmayacağına iddiaya bile girerim.

 

 Neyse bizim yapmamız gereken tek şey rakiplerimizi iyi analiz etmek, Karçe’yi bir an önce sahalara döndürmek ve gücümüzü bilerek oynuyor olmalıdır.

 

Görüldüğü üzere Karçesiz çaresiziz.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz