Hasan AKPINAR

Hasan AKPINAR

Kara cahiller

Adamlar Mars’a gitmenin planlarını yaparken biz ‘Kara Cuma’yı tartışıyoruz. Bu kadar gereksiz ve suni gündemlerin olduğu bir başka ülke var mı acaba?

Özellikle sosyal medyada, alışveriş ve indirim günlerinin başlangıcı sayılan Kara Cuma hakkındaki yorumlar gerçekten insanı güldürüyor.

İlk olarak ABD’de başlayan Black Friday (Kara Cuma) fırtınası artık Türkiye dahil tüm dünyaya yayıldı. Dünyaca ünlü Kara Cuma geçtiğimiz Cuma günüydü. Ancak özellikle sosyal medyada bunun Müslümanların kutsal ‘Cuma’sıyla alay etmek için yapılmış bir organizasyon olduğu yorumları sıklıkla görülmeye başladı. Hatta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başdanışmanlarının biri bile “Nedir bu Kara Cuma, neden Cuma, Aydınlık bereket bayramdır Cuma, huzurdur Cuma, güneşin doğduğu en güzel gündür Cuma,neyin algısı yapılıyor bu özel günde, neyin operasyonu yapılıyor” şeklinde bir mesaj yayınladı.

Bakalım kara Cuma neymiş;

ABD’de, Black Friday Şükran Günü’nden sonra gelen ilk cuma günüdür. Mağazalar çok erken saatte açılır ve geç kapanırlar. Bugün beklenmedik derecede indirimli satış yaparlar. Bu günün çıkışı hakkında ise iki söylenti var. Birincisi; Philadelphia'da 1961 yılında ilk defa duyulan Black Friday'de amaç alışveriş sebebiyle oluşan yoğun trafik ve kaos ortamıydı. Diğer senaryoya göre ise Şükran Günü, perakendecilerin kâra geçtiği tatil döneminin başlangıcı olarak tanımlanıyor. O günde, Philadelphia’da, alışverişten dolayı oluşan yoğun trafik ve zorluklar nedeniyle bu isim verilmiştir. Yani kara Cuma ile bizim kutsal Cuma’mızın bir ilgisi bulunmamakta. Tıpkı yılbaşı kutlamanın İsa’nın doğumunu kutlamak olmadığı gibi.

Ama Cumhurbaşkanı başdanışmanının bile cahil olduğu bir ülkede bunu büyük bir kesimin anlaması biraz zor.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz