Av. Elif Süeda Özdemir

Av. Elif Süeda Özdemir

"KADIN " CA YAŞAMAK ADINA

Bilindiği üzere ülkemiz kadın cinayetleri kadın tecavüzleri hususunda sürekli sınıfta kalmakta, haberlere her gün bir yenisi eklenmekte ve önleminin nasıl alınacağı yönünde ortada tutarlı etkili ve uygulanan bir yöntem bulunmamaktadır. Bu haberler, biz kadınlara her cinayette, tecavüz haberinde aynı acıyı yaşatsa da toplum bütününe bakıldığında yavaş yavaş alışkanlık oluşturan bir olgu olup çıkmaya başladı.

Kadın olarak insanca, toplumumuzun bazı kesiminin anlayacağı dilde söylemek gerekirse doğuştan gelen haklarımızı karşı cinsin kullandığı gibi rahatça kullanma hakkımızı savunduğumuzda okumuşundan cahiline, erkeğinden kadınına, siyasetçisinden sanatçısına kadar bir çok kesimden tepki almaya başlıyoruz. Sokakta rahatça yürümek, bir erkeğin yumruklarına boyun eğmemek, vücut ve ruh bütünlüğümüzü korumak için can, kan vermek zorunda kalan biz zavallı kadınlar..

Kadın öldürülür ve hemen bir çünkü eklerler ardına. Çünkü aldatmıştır, çünkü karşı çıkmıştır, direnmiştir. Çünkü kör terzi töre ağa böyle emretmiştir.

Kadın tecavüze uğrar hemen arkasında bir "ama o da" eklerler kurulmayası cümlelerine. Ama o da etek giymeseymiş, ama o da o saatte orada gezmeseymiş vb... Üzücü olan ise toplumun belli kesimini temsil etmiş ve bulunduğu makamda olabilmek için aydınlık bir beyne sahip olması gereken bazı kişilerden bu tarz cümleler duymaktır.

Mahkemelerin özellikle tecavüz davalarında uygulamış olduğu iyi hal indirimi, biz mağdurların ( her cinayetin her tecavüzün mağduru aslında tüm toplumdur çünkü ) içimizdeki iyi hali gerçekten yerin dibine indirirken Yargıtay'ın son zamanda vermiş olduğu bir karar adalete inancımızı kaybetmemek için bir neden verdi:

Yargıtay bir kadının istediği saatte sokağa çıkma hakkı olduğunu ve bunun devletin güvencesinde bulunduğunu vurgulayarak, üst sınırdan indirimsiz ceza isteyen savcı, hüküm veren mahkeme ve cezaya vize veren istinafın kararlarını onadı. Yeni kararla “Kadının gece yarısı sokakta ne işi vardı?” diye savunma yapan taciz ve tecavüz sanıklarına ‘saat indirimi’ yolu kapanmış oldu. Karar, cezaları istinaf ve temyizde bulunan taciz ve tecavüz sanıkları yönünden örnek niteliği taşıyor.

Dileriz ki insanca yaşama hakkımızı bize tıpkı kanunların, devletin, en başta Tanrının vermiş olduğu gibi doğuştan verilen bir hak olduğu anlaşılır ve artık dileriz ki bu en temel hakkımızı alabilmek için mücadele etmek zorunda bırakılmaktan kurtuluruz.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz