Çetin PEKMEZCİ

Çetin PEKMEZCİ

KABUS GERİ DÖNDÜ

Gaziantepspor, bu sezona iyi başlamadı. Avrupa macerası kısa sürdü. Lige de kötü başladık. İlk beş maç sıfır puan çektik. Tolunay hoca ile yolları ayırdık. Abdullah Ercan'a bağlandık. İstanbul da oynadığımız Beşiktaş maçı sonrasında, hocamızı orda bırakıp, Gaziantep'e döndük. TRT 3 de Futbol yorumlayan ve iyi bir teorisyen olan Hikmet Karaman'a takımı teslim ettik. Çok kısa bir zaman takımla çalışama imkanı bulan hocamız, çıktığı ilk Sivas maçını, şansının yardımıyla kazandı. Maç sonrası "Apar topar geldik, apar topar yendik" yorumunu yaptı. Ardından çıkılan Gençlerbirliği deplasmanından elimiz boş döndük. Evimiz de oynadığımız Galatasaray maçında ise rakibimizin iyi oynamadığı maçta, yaptığımız bireysel hatalarla sahadan yenik ayrıldık. Geçen Cuma akşamı Trabzonspor’a konuk olduk.
Galatasaray maçı sonrası yapılan eleştirilere cevap veren Hikmet hoca, ben ne yaptığımı biliyorum cevabını vermişti. Kağıt üzerinde hocamız belli bir donanıma sahip olabilir. Önemli olan bildiği bilgilerin yeşil sahalarda uygulanmasıdır. Takımda sakat ve cezalı oyuncularınız var. Kadro sıkıntınız var. Play Off hedefleyen Trabzon ile oynuyorsunuz. Orhan ve Sosa'yı yanınıza oturtmuşsunuz. Hiç maç oynamamış Sezer sahada. Üstelik oyun planınız oldukça cesur. Sanki takımınız, kafaya oynayan diri bir takım. İşte bu atmosferde, güzel bir havada oynadık.
Trabzon takımı oyunu Burak ve Olcan üzerine kurmuş. Defansın arkasına atılacak toplarla bu ikiliyi buluşturma hedeflenmiş. Bu oyun tarzı tüm ülke tarafından biliniyor. Hikmet hocam da bu bilgiye sahip. Fakat her ne hikmetse Dany-Binya ikilisi sürekli ileri çıkarak, Şenol hocanın oyun planlarına yardımcı oldular. Adam paylaşımında yaşadığımız sıkıntı. Köşe vuruşundan gelen topun, Popov tarafından kalemize yollanmasıyla geriye düştük. Moraller bozuldu. Rakibin de iyi oynamadığı dakikalarda kazandığımız penaltıyı kullanan Popov, topu auta attı. Bir anda ortak olabileceğimiz maçta, kendi oyuncumuzun hatasıyla panikledik. Bu penaltı, her şeye rağmen Trabzon’u ürküttü. Pozisyon üretemediler. İlk yarı bu skorla bitti.
Trabzon penaltı havasından çabuk uzaklaştı. Taraftarlarının desteğiyle Gaziantepspor kalesine yüklendi. Olcan, mutlak golü kaçırdı. Şansız ve vurdumduymaz Popov, köşe atışı sırasında hiç yoktan rakibini ceza alanında indirerek penaltıya neden oldu. Burak, topu ağlara yolladı.2-0 yenik duruma düştük. Gaziantep için film koptu. Hikmet hocamız takım bozulduktan sonra hamleler yaptı. 61’de Cenk-Sosa, 65 de Popov-T.Doğan değişimini yaptı. Bu 4 dakika içerisinde sahada YEDİ YABANCI ile oynamayı başardık. Bu rezalet takımın nasıl bir durumda olduğunun göstergesidir. Bu takımın yardımcı hocaları var. Kulüpten MAAŞ+PİRİM alan allı şanlı, menajerleri var ya...varmış...
Rakibine geniş alan bırakan takımımız, defansın arkasına atılan topları önleyemedi. Colman'ın defansın arkasına attığı topla buluşan Mustafa 3. golü ağlara bıraktı. Gaziantep de oyun düzeni diye bir şey kalmadı. Ani gelişen kontur atakta, Sapara eski takımına şık bir gol attı. 3-1 Bu gol bir ümit miydi. Futbol oyun kurallarından uzaklaşan bir takım için çok zordu. Hamle yapalım planlarımız ters tepti. Burakla gelişen kontratakta, Burak, Karce ile karşı karşıya kaldı. Karce'nin yaptığı hamleyi hakem penaltı ve KIRMIZI kart olarak cezalandırdı. Sapara kaleye geçti. Burak, bir golde Sapara’ya attı. Maçı 4-1 kayıp ettik. Ateş çemberine girdik.
Bir takım, yener yada yenilir. Bu futbolun doğasında var. Ama ruhsuzluk, vurdumduymazlık, umursamazlık, ciddiyetsizlik, camiayı üzmektedir. Gaziantepspor’un, allı şanlı kıl aldırmaz yöneticileri var. Bir sezon boyunca tüm ülkeye FUTBOL DERSİ veren Teknik Direktörü ve BÜYÜK yardımcıları var. Teknik kadro ve idari menajerler bu kulüpten maaş+pirim alıyor. Fakat bilmeleri gereken, sahada kaç yabancı oyuncu oynatabilirsiniz, kaç oyuncu değiştirebilirsiniz, oyunun yasal kabul edilmesi için sahada olması gereken oyuncu sayısını bilmekten yoksunsunuz. Yaptığınız hata yarım yüz yıla yaklaşan GAZİANTEPSPOR TARİHİNE ATILAN BİR KARA LEKE. Elbette bu da unutulur. Mustafa Denizli-Beşiktaş vakası gibi. Fakat alınan bu yenilginin yanı sıra sıradanlaşmış olmak takıma daha büyük zarar. Sayın İbrahim KIZIL'IN dediği gibi: Çok badireler atlattık. Konya ve Kayseri'de kurtulduk. Unutulmasın ki o zaman birliktik. Şimdi siz, bu takıma hizmet edenleri ÖTEKİLEŞTİRMİŞ DURUMDASINIZ. YAPTIĞINIZIN FARKINDA MISINIZ? İyi haftalar.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz