Çetin PEKMEZCİ

Çetin PEKMEZCİ

İYİ BAŞLAMADILAR, AMA!!!

Süper lig temsilcimiz, şehrin marka takımı Gaziantepspor lige Sivas Spor mağlubiyeti ile başladı. Arkasından çıktığı Fenerbahçe deplasmanından 3 gol yiyerek, taraftarlarımızı ve camiamızı hayal kırıklığına uğrattı. Büyükşehir Belediye Sporda, Rize de ikinci çayı da içti...
Sivas ilk lig maçımızdı. İlk maçlar daima zor olur. Üç sonuca da açıktır. Genel olarak geçirilen hazırlık süreciyle orantılı olarak lige giriş yaparsınız. Avusturya kampına giderken takım olarak ligi bütünüyle force edecek transferleri yapamadık. Kamp döneminde yeterince hazırlık maçı yapacak takım bulamadık. Yapılabileceğin en iyisini yaparak lige başladık. Hazırlık dönemlerinde, dayanıklılık, taktik, teknik artırma, savunma, hücum, marke etme, serbest atışlar, köşe vuruşları, pozisyon alma gibi konular üzerinden çalışmalar yapılır.
Süper lige yükselmiş bu işten profesyonelce para kazanan bir futbolcuya ne yapması gerektiğini söylemenin yeri yoktur diye düşünüyorum.
Profesyonel olarak bir işi yapan kişi işinin gereğini yapmasını bilir. Bilmelidir de. Bu bağlamda teknik adamların, futbolcularına şunu yap, bunu yap demesine gerek yoktur. Teknik alandaki hareketler, tribünlere verilen mesajdan öte gidemez. Sivas takımı, bizi iyi etüd etmiş. Önce evinde oynamanın avantajını kullanmak isteyen takımımızın hızını orta alanda yaptığı presle kesti. Orta alandaki zaafımızı iyi değerlendirdi. Orta alanda sahip oldukları topları defansın arkasına sarkma ustası olan ENORAMO ile buluşturarak, gol aradılar.
Daha maçın 3.cü dakikasıydı. Köşe atışı için ERHAN, defanstan çıkıp 100 metre koşup gol atmaya gelirken, kendisini takip etmesi gereken Muhammet'e: Teknik alandan, bir orta kahve ve yanında nargile söylemek gerekir... Bu futbolcu profesyonel işini Hikmet Hoca öğretemez. Kendisinin yapması gerekir... Evimiz de oynuyoruz gerekçesiyle sürekli atak oynamaya çalışmak, rakibin kontratağa çıktığında kontrolü kayıp etmenin maliyetini hesaplamak gerekir. Rakibin kullandığı serbest atışta, golü ağlarımızda gördük. 49.Dakikada yediğimiz golün üstesinden gelemedik. B planımız yoktu. En entrasan olay ise 90+3 oynanırken, Sivas kontratağında kaptırdığımız topla buluşan ERMAN, topla 70 METRE atak yaparken, bizim futbolcuların bu sporcuya müdahale edemeyişinin açılımı: Gaziantepspor henüz lige hazır değil. Maçı kayıp ettik. Ama güvenimiz de zedelendi. Daha sezonun ilk maçı olmasına karşın: Taraftarların protestosu yakışık almadı.
Bu bağlamda Fenerbahçe maçına hazırlandık. Cumartesi akşamı İstanbul da oynanan maça Hikmet hoca, Sivas kadrosunda sahaya sürdüğü takımdan sadece BEKİR'İN yerine İVAN'I alarak başladı. Binya'yı sağ kanada monte ederek oyuna başladı. Gaziantep Spor, Sivas maçının aksine Fener maçına iyi başladı. Saraçoğlu’nda maçın ilk dakikalarında rakibini şaşkına çevirdi. İlk 30 dakikanın hakimiydi.
Maçların kaderini bir futbolcu, Taraftarlar, yada hakemler belirleyebilir. Maçın hakemi Halis Özkahya da, Serdar'ın ELİNE çarpan top için Endirek Serbest atış kararı verdi. O atıştan, ceza alanımıza yapılan ortada takıma yeni katılan İVAN zamanlama hatası yaptı. Topla buluşan TOPAL, engelini sol eliyle aştı... Topu ELİYLE düzeltip, önüne aldı. Ayağıyla da golü attı. Yenik duruma düştük. İlk yarı bu golle kapandı. HAKEM MAÇIN GİDİŞATINI TAYİN ETTİ. Bu çifte standartı...
İkinci yarıya SOSA'NIN yerine CENK'LE başladık. Muhammet yalnızları oynamadan kurtuldu. Feneri sahasına hapis ettik. Bulduğumuz net pozisyonları gole çeviremedik. Malzemesi çok olan Fener, BARONİ’Yİ alarak denge sağlamaya çalıştı. Fakat 71.dakikaya kadar sahada olan oynayan pozisyon bulan gol kaçıran Gaziantepspor bu dakikadan sonra durdu. Neden mi? Hikmet Hoca yanlış bir karar vererek T.DOĞAN-BEKİR VE İVAN-EKREM değişikliğini yaptı. Bu dakikadan sonra çözüldük. Önce Sov, Sonrada Kuyt ağlarımızı havalandırdı. Özellikle 3.golü hatırlayınız. Kuyt, gol atışı için hazırlanırken, EKREM NE YAPIYOR???
Kazanabileceğimiz bir maçtan 3-0 yenik ayrılmak bizi üzdü. Bu takım daha iyi olmalı. Daha çok çalışmalı. Eldeki malzeme daha iyi kullanılmalı. Yönetim, taraftarlardan uzak durmamalıdır.
Gaziantep Belediye Spor: Mehmet Şahan hocam ve ekibini göreve getirerek yeni sezona BOLU DA hazırlandı. Takımı tanıyan deneyimli hoca, yeni katılanlarla birlikte iyi bir hazırlık dönemi geçirdi. İlk sınavı RİZEDEYDİ. Takım maça iyi başladı. 1-0 ÖNEDE GEÇTİ. Fakat golden sonra rakibin yaşadığı paniği değerlendiremedi. Yakaladığı gollük pozisyonlar da gol atmayı başaramadı. Arkasından beraberlik golünü, uzatma dakikalarında ise ikinci golü yiyerek 2-1 yenildi. Serdar'ın klasik hastalığı GÜÇSÜZLÜK. Bunu aşması gerekir. Profesyonel futbolcuların görev anlayışı takımımızda da yok. ÖMER, beklenenden uzak. İkinci golü hatırlayın. Savunma oyuncumuz seyir ediyor..
Teknik olarak maçın sonlarına giderken yapılan oyuncu tercihi VOLKAN-SAMET isteneni vermedi. Ben bu maçta kayıp eden takımın olduğunu düşünmüyorum. İkisinin de arkasında ki güç ayni !!! Forma reklamlarına bakarsanız ne demek istediğimi anlarsınız.
Takımlarımız bu maçlardan ders alarak, önümüzdeki maçlara hazırlanmalıdır. Sezonun başındayız. Ümitsizliğe yer yok.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz