Hüseyin KÜPELİ

Hüseyin KÜPELİ

İttifak mı, şartlı destek mi?

Ak Parti ile MHP yerelde ittifak yapar mı?

Siyasi kamuoyunun gündeminde şu anda oluşturulan hava, Ak Parti’nin 3 büyük şehirde MHP’nin desteğini istemesi, MHP’nin ise ülke genelinde bunu bir ittifaka dönüştürme çabası…

MHP başlarda, ittifaka hazır hatta ısrar eden parti pozisyonundaydı… Ak Parti kurmayları ısrarla “biz her yerde adayımızı çıkartmak istiyoruz” şeklindeki açıklamalarından sonra, MHP’de söylemini değiştirerek “ittifaka mecbur değiliz” şeklinde konuşmaya başladı.

Bazı bölgelerde verilecek desteğin adına, ittifak diyemeyiz, bunu bir kenara not edelim lütfen…

Aslında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı da dinlediğinizde “ben aday çıkartmayı parti tabanıma nasıl izah ederim” diyerek, açık ve net düşüncesini ortaya koydu. Ama, İstanbul, Ankara ve İzmir’i alabilmek için MHP’nin desteğine de ihtiyaç duyduğu da ilan etti.

MHP bu durumu fırsata dönüştürüp, Manisa ve Adana gibi illerde seçimleri garantiye almak istiyor. Bu da kendince haklı bir düşünce… Ama MHP bir şeyi yanlış yapıyor. Erdoğan “Ak Parti’nin ilkeleri var. Her yerde aday çıkartırız” derken, MHP, Türkiye’nin en büyük şehri, herkesin dikkatle takip ettiği İstanbul’da aday çıkartmamaya şartsız koşulsuz deklare etti…

Ne yani, Ak Parti’nin ilkeleri var da, MHP’nin yok mu?

Elbette var, olmaz mı?..

İlginçtir, daha köklü olan partinin söylemesi gereken söylemi, o değil de, başkası söylüyor!.. Buna da kimse itiraz etmiyor!..

MHP, en büyük 3 şehirde aday çıkartmayacaksa, Ak Parti’yi destekleyecekse, Ak Parti buna karşılık her yerde kendi adayını çıkartıp, MHP adayını desteklemeyecekse, bunun adı Ak Parti’ye koşulsuz destek vermek olur. Tıpkı İstanbul’da yapılmak istenen gibi…

Şu bir gerçek ki, Ak Parti, bu hesapları çok iyi yapıyor, kabul etmemiz gerek. Ak Parti MHP’nin desteğini istediği illerde, CHP ile yarışıyor ama MHP kıl payı kazandığı illerde Ak Parti ile yarışıyor. İşte bu yüzden, Ak Parti her tarafta kendi adayını çıkartmak istiyor, burayı iyi analiz etmek gerekiyor.

Gaziantep olduğu için söylüyorum, en bariz örnek Oğuzeli… Oğuzeli’nde MHP kadar, Ak Parti’nin de şansı var mı, var? Öyleyse, Ak Parti “Oğuzeli’ni benim alma şansım varken, MHP’ye niye vereyim” diyor.

Görünen o ki, “ittifak” hesaplarının içerisinde, dengeler daha çok değişecek. Seçimler yaklaştıkça, bunları daha somut görebileceğiz.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz