Çetin PEKMEZCİ

Çetin PEKMEZCİ

İSTANBUL HEGEMONYASINA DOĞRU

Ülkemizde futbol, profosyonel olarak 1959 yılından itibaren Milli Lig adıyla oynanmaya başlanmıştır. Bu yılarda özellikle futbol Anadolu da yaygın değildi. Ligi oluşturan takımlar genel olarak İstanbul, Ankara, İzmir ve Adana takımlarından oluşuyordu. Özelliklede İstanbul takımları ağırlıklıydı. Hatırlayalım.

Fenerbahçe, Galatasaray, İstanbulspor, Beykoz, Beşiktaş, Adalet, Vefa, Kasımpaşa, Beyoğlu, Emniyet, Karagümrük, Beylerbeyi.

İzmir’den, Altınordu, Göztepe, Karşıyaka, Altay, İzmirspor

Ankara’dan, Hacettepe, Ptt, Ankara Demirspor

Dikkat edilirse ligi oluşturan takımlar büyük şehirler ağırlıklıydı. Orhan Şeref Apak 'ın Federasyon Başkanlığından başlayarak futbol Anadolu şehirlerine yayılmaya başladı. İkinci ve üçüncü ligler kurularak, Anadolu takımlarının ülke futboluna katılımları artırıldı. Bu bağlamda futbol Anadolu’ya açılmış oldu.

Gaziantepspor da 1969 yılında kurularak bu platformdaki yerini aldı. Son 30 yıla bakıldığında takımımız Süper Ligin gedikli takımları arasında.

Ligimiz, sponsorluk yasası gereği çeşitli isimler aldı. Halen de Süper Lig adıyla devam ediyor. İstanbul takımlarının büyük imkanları ile mücadele eden Anadolu takımları, ligimizde kendi çapında önemli başarılara imza attılar. Trabzonspor, büyükler arasına girmeyi başardı. Bursaspor da yakaladığı şampiyonluk ile bu kategoriye yükseldi.

Burada dikkat çekmek istediğim bir konu var. Sefa Sirmen başkanlığındaki Kocaelispor, Güvenç Kurtar ile Celal Doğan Başkanlığındaki Gaziantepspor, Sakıp Özberk ile ligi belli dönemlerde salladılar. Ligin flaş takımları oldular. Fakat başkanlarının siyasi kimlikleri başlarına sorun oldu. Federasyon Belediye Başkanlarının Kulüp Başkanı olamayacakları yönünde bir karar alarak, Belediye Başkanlarının önünü kesti. Bu iyi bir yaklaşım mıydı. İlerleyen yıllar bu kararın doğru olmadığını gösterdi. Çünkü hem futbolu seven yeni Belediye Başkanlarının önü kesildi. Hem de takımların yönetimleri deneyimsizlerin eline geçti. Yasaklanması gereken olay dernekler yasasında Spor Yöneticisi seçilebilmek şartlarının değiştirilmesi olmalıydı. Çünkü sporun içerisinden gelmeyenlerin yönettikleri takımlar, ya borçlandırılıyor. Yada kapatılıyor. Örnek verip kimseyi üzmek istemiyorum.

Şimdi Gaziantepli futbolseverler olarak düşünün. Başarılı BİR BELEDİYE BAŞKANLIĞI  yapan Sayın Dr.Asım GÜZELBEY'i ,Gaziantepspor’un Başkanı olarak görmeyi kim istemezdi...

 Gelelim bugüne, İstanbul Türkiye’nin en büyük şehri. Ekonomisi büyük. İş hayatının en faal olduğu şehir. Haliçten paraları toplayan tüccarlar bir araya geldiler  KASIMPAŞA takımını yönetiyorlar. Neden? Sporun hem iş alanına, hem siyasete hem de bürokrasiye etkisi büyük. Spor ile halledilmeyecek bir çok işin çözümüne müktedir olacaklar. Görecekleri itibar da cabası. Ama burada dikkat edilmesi gereken, Süper Lig de İstanbul takımlarının sayısının artması, yeniden başa dönülmesi.

Anadolu takımları ve Gaziantepspor iyi yönetilmezlerse, yerlerini ya İstanbul takımlarına yada yeni palazlanan takımlara bırakmak zorunda kalırlar...

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz