Hüseyin KÜPELİ

Hüseyin KÜPELİ

İNTİHARLARIN SEBEBİ EKONOMİK SEBEPLER!

Gaziantep’ten gelen rakamlar, her ne kadar salgınla ilgili vaka sayılarının düştüğünü gösterse de, ülkemi ve dünya için çok ciddi bir tehdit oluşturmaya devam ediyor. İnsanlar hala umutsuz ve aile ekonomileri çökmüş durumda?

Neden mi?

Gaziantep’te son haftalarda, görmeyi kanıksadığımız intihar vakalarına bir bakar mısınız?

Büyük çoğunluğunun sebebi, ekonomik sebepler!..

Aylardır işyerini açamayan, devasa boyuttaki astronomik bedellerle imzaladığı kira kontratlarını karşılayamayan insanlar, aradan geçen bir yılın sonunda, çaresiz kaldı. Ve maalesef çıkış yolu bulamayan insanlar, hayatına son vermeyi bir çare gibi görmeye başladı!..

Bundan daha vahim bir şey olabilir mi?

Geçenlerde bir haber okudum, Covid-19’dan kaynaklı sıkıntı yaşayan her 3 kişiden 1’i, ekonominin düzeleceğinden ümidini kesmiş!.. Bu dönemde hane halkı bütçesinde yaşanan dramatik düşüşler ile halk indirim marketlerine koşarken, alışveriş sıklığında yüzde 11.1'lik bir düşüş yaşanmış. 2021 yılı için her 3 kişiden 1'i bu yıl ekonominin daha kötüye gideceğini düşünürken, endişelerin arttığı sonucu ortaya çıkmış!..

Aile ekonomisi gerçekten çok kötü!.. Halkın yüzde 35'i kişisel ekonomik durumunun daha da kötü olacağını düşündüğünü ifade ediyor… Ekonomik koşular altında harcama alışkanlıkları da değiştirmeye başlamış… Örneğin geçen yıla oranla alışverişe gitme sıklığında yüzde 11'lik bir düşüş görülmüş…

Zaten tüm bu araştırmalar dikkate alındığında ve intihar vakalarının sebepleri irdelendiğinde, ucu kesinlikle ekonomik bir gerekçeye dayanıyor.

Elbette, böyle bir yöntemi tasvip etmek mümkün değil ama,esnafın, işçinin, işverenin dayanacak gücü kalmadı, haberiniz olsun.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz