Mehmet YEDİPINAR

Mehmet YEDİPINAR

İnsan sadece gözü ile görmüyor

İnsanları diğer canlılardan ayıran en önemli özelliği aklının ve iradesinin olmasıdır. 

Birçok kişinin kafasını karıştıran sorulardan birine cevap vereceğiz.

Bir yaratıcı var mı? Varsa göster?

Madem bizde akıl var o zaman sorgulama başlasın…

Görmenin sadece gözle olmadığını ispat edersek soru biraz hafifler. Nasıl peki? 

Mutfaktayken odadaki telefonunun çaldığını gözümüzle göremediğimiz gibi, çayın sıcaklığını, yemeğin tadını veya odanın kokusunu da gözümüzle göremeyiz, algılarımızla biliriz.  

İnsan sadece gözü ile görmüyor.

Nasıl ki,  20 megapiksellik kamera yapılırken, mühendisini görmediğimiz halde. Bunu bir kedi ,köpek  ,ağaç veya taş yapmadı diyorsak. Akabinde bir insan, hatta insan olması yetmez bir akıl, ilim, irade, şuur, kudret sahibi olan bir mühendis yapmıştır diyoruz. İşte aynen bunun gibi başta gözleri 576 megapiksel olan kendine bak sonra da kainata bak tefekkür et … Kuşları, gülleri, civcivleri, denizin dibindeki balıkları, ceylanı, karıncayı, tavşanı, aslanı, filleri, yıldızları…

Ünlü bir alimin dediği gibi; Bir köy muhtarsız olmaz, bir iğne ustasız olmaz, sahipsiz olamaz, bir harf kâtipsiz olamaz; biliyorsun. Nasıl oluyor ki, nihayet derecede muntazam şu memleket hâkimsiz olur? 

‘’Sanatlı bir eser sanatkarı icab eder’’!

Madem bir yaratıcı var peki neden Allah?

Evet, insan bu faaliyetleri üç şeye verebilir.

Birincisi; sebepler, İkincisi; kendi kendine oluyor. Üçüncüsü Tabiat iktiza ediyor.

O halde başlayalım.

Bir; Sebepler yani anne baba oluşturdu denilebilir mi ? Hasta olduğumuzda derman veremeyen bir canlı. Cinsiyetini dahi 5 ay sonra öğrenen canlı bizi yaratabilir mi? Hayır!!!

İki ; akılsız ilimsiz kör hücreler beni oluşturabilir mi? Kör hücreler bir araya gelip bir göz oluşturabilir mi? Binlerce akılsız hücre bir akleden insanı yapabilir mi? Akılsız ,şuursuz ,hayatsız atomlar bir insanı oluşturabilir mi? Hayır!!!

Üç; kainatta gezdim ağaca, güneşe, havaya suya , geldim ve dedim ki beni sen yarattın ağaç, güneş hava, su, lisanı haliyle dedi ki, ben göremiyorum ,konuşamıyorum ,işitemiyorum ,hareket edemiyorum, senin hücrelerinden organlarına, hislerine, kadar olan tüm hareketleri ben nasıl düzenleyebilirim benim buna gücüm yeter mi bütün bunlar sende var ve bende olmamasına rağmen  seni ben yaratabilir miyim??? Hayır!!!

Akıl gözü ile baktım ve dedim ki; bir insanın oluşması için gereken sıfatlar bu üçünde yoksa kim yarattı beni?

610 yılında hazreti Muhammed (s.a.v)'e Mekke’de Hira mağarasında indirilmiş olan kitabı açtım ve gördüm ki . Beni yaratabilecek tüm sıfatlar; Kudret, Kelam, Hayat, İlim, İradet, Basar,Sem’i, Tekvin, olan Allah’ta birleşmiş ve ben ise bunun için İnanıp İman ediyorum Elhamdulillah. 

Rabbim bizi kendisini daha iyi tanımak isteysen ve istediği için Kur’anı Kerim’e, Peygamber Efendimizin hayatına ve kainat kitabına bütün cihazatı ile bakanlardan eylesin.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz