İsmet DEĞİRMENCİ

İsmet DEĞİRMENCİ

İNSAN BEDENDENMİ İBARET

Beden insanın bir aletidir.

İnsan olanlar o aleti doğru kullanırlarsa insan olma vasfını taşırlar, yoksa Cenab’u Allah’ın yeryüzünde yarattığı mahlukatlar’dan hiçbir farkı yoktur.
Bu bedenin sahibi kimdir?
Şüphesiz bizi yoktan var eden yalnızca bizi değil cümle âlemi yaratan yüce Rabbimiz değil mi?

 

 

O zaman bu konup göçeceğimiz dünya’da hâkimiyet kurma, sahiplenme, küçük dağları ben yarattım zihniyeti bu doyumsuzluk neden?

 

Etrafımıza bakalım, İnsan haşa Yaratıcısına meydan okuyor, dağları taşları parselleme dünyayı sahiplenme derdine düşmüş.

 

Bu dünyanın bir tek sahibi var.
 

 

El_Melik: Bütün kainatın mutlak ve hakiki sahibi, mutasarrufu. Bütün kainatın, Zâtı'nın dışındaki bütün varlıkların ezeli ve ebedi tek hükümdarı, ancak Allah Teala'dır. Kainatta, ancak O'nun iradesi, hüküm ve tasarrufu geçerlidir. O'nun mülkü yok olmaz.
O zaman bu hırsımız neden?

 

 

Kendimizi o kadar para,mal,mülk,şan,şöhret hırsına kaptırmışız ki İnsan olma vasfını ve merhamet duyğularını kaybetmişiz.

 

Geçen hafta şehrimiz de meydana gelen insan olanın kanını donduracak olay.
 Bir minibüste fenalaşınca kaldırıma terk edilen genç hayatını kaybetti.
Yine şehrimiz de bir vatandaşımızın başına gelen olaydan  bahsedeyim size.

 

Ölüm olayı olmadığı için basına aksetmedi.
Bu vatandaş dolmuşa biniyor gelmek istediği yere yaklaşınca durakda inmek istediğini söylerken o anda yaşlı bir bayan ineceğini söylüyor .Dolmuşu kullanan şoför duruyor, bu vatandaş önce yaşlı bayanın inmesi için kibarlık gösteriyor yaşlı bayan indikten sonra kendiside inmek isterken bir ayağını daha yere basmışken dolmuş şoförü gaza basıp gidiyor.

 

 

Adam yere düşüyor acı içinde kıvranmaya başlıyor.Caddede İnsan olma vasfını yitirmemiş  olan bir kaç kişi o anda dolmuşcuyu durdururken yerde acı içinde kıvranan adama da yardım ediyorlar.
Sen ne biçim şoförsün insan aynaya bakmazmı diye şofore nasihatta bulunurlarken, şoforün verdiği cevap yine insan olanın kanını donduracak gibi.

 

 

Ben bu dolmuşdan her ineni takip edemem iki de bir aynayamı bakacağım diye sorumsuzluğunu pişkinlikle anlatırken, dolmuşun içinden bir ses, yürü kardeşim be işimiz gücümüz var. 
Bunu olayı bana anlatan arkadaşım.

 

 

Yav biz bu kadarmı gaddar,acımasız,merhametsiz, olmuşuz diye dövündü.
Değerli okuyucular yazımın başında belirttiğim gibi  Cenab’u Allah’ın yarattığı bedeni doğru kullanabilirsek İnsanız demektir.

 

Allah’a iyi bir kul olmak istiyorsak Allah’ın yarattıklarına şefkat ve merhametle bakmamız lazım.
Ne demiş Yunus Emre:

 

 

Yaratılanı severim Yaradandan ötürü.

 

Seven ve sevilen olmanız dileklerimle 
   
   

 

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz