Bünyamin ACAR

Bünyamin ACAR

İnşaatçı mı? Demirci mi?

Son günlerde demir fiyatlarındaki artış inşaat sektörünün tepkilerine neden oluyor.

Sektör temsilcileri demir fiyatlarının döviz ve enflasyonun üzerinde arttığı yönünde açıklamalarda bulunurken, bu durumun sektörü olumsuz etkileyeceği de bir gerçek olarak önümüzde duruyor.

Malum inşaat sektörü ülkemizin lokomotif sektörlerinin başında geliyor ve çok sayıda iş kolunu ayakta tutuyor.

Tam da sektörün canlanması gereken bir dönemde demir fiyatlarındaki artış haliyle sıkıntılara neden oluyor.

Peki demir fiyatları ne kadarlık bir artış gösterdi de inşaatçılarla çelik sektörü karşı karşıya geldi.

Demirin tonu Ocak ayında bin 830 lira civarındayken Mayıs ayında 2 bin 155 liraya yükseldi.

Bu kadar kısa sürede bu çapta bir artış hangi sektörde olursa olsun çok kabul edilebilir görünmüyor.

Bundan birkaç gün önce Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci de bu gelişmeler ışığında inşaat sektörü temsilcilerini dinledi ve konuyla ilgili yeni adımlar atılacağını açıkladı.

İnşaatçılar merakla bekliyor ama demir üreticileri ve ihracatçıları da kendilerinin haklı olduklarını gerekçeleri ile anlatmaya çalışıyor.

Anlaşılan o ki demir fiyatları konusu önce gündeme geldi, sonra tartışıldı ama bugün itibari ile kabına sığmaz oldu. Konu kendi mecrasının dışına çıkmaya ve iki sektörün karşılıklı atışmasına döndü. Bu nedenle ivedi çözüm bulunmadıkça bu süreç karşılıklı suçlamalarla polemiğe dönüşüp gidecek gibi görünüyor.

İnşaatçılarla demirciler birbirlerine her zaman muhtaçlar ve iş yapmaya her zaman devam edecekler. Fazla kırmadan dökmeden demir fiyatlarının bir an önce makul bir zemine oturtulması, özellikle ülkemizin lokomotif sektörü olan inşaat sektörünün önünü açacak adımların atılması büyük önem taşıyor. Ama bunu da zaman kaybetmeden, ivedilikle yapmak gerekiyor.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz