Uzm. Psk. Dnş Nida Sağlamcı

Uzm. Psk. Dnş Nida Sağlamcı

İletişim Yollarımız Neden Kapalı?

Son zamanlarda karşımıza çıkan büyüklü küçüklü tüm sıkıntılarımızın esas kaynağı iletişimin doğru olarak aktarılmamasındandır.

 

İletişim yalnızca iki insanın birbiriyle kurduğu ilişki değildir.Beden dili iletişimi,teknolojik iletişim yolları ve ağları,ilişki,kültürel,sosyal,siyasi aklımıza gelebilecek birçok etkileşim iletişimin içinde sıralanabilir. İletilen bilgi hem gönderici hem de alıcı tarafından uygun ortamda sağlıklı bir biçim de aktarıldığı müddetçe iletişim en doğru halini alır. En basit sekliyle konuşma ve üslup eksikliğinden ele alalım.                                                                                    

 

Aile hayatında ve sosyal çevrede yaşanılan iletişim sorunu istek ve dileklerimizin yanlış aktarım ya da yanlış yorumlanması kaynaklıdır.Çok Basit örnekle anlatmaya çalışalım.Diyelim ki uzun zamandır beklediğiniz sinema filmi için bilet aldınız ve eşinize sürpriz yapmaya hazırlanıyorsunuz.Eşiniz bu filmi sevmediğini hiç de tarzı olmadığını,bu filme vakit ayıramayacağını söyledi.Yaşadığınız hayal kırıklığıyla ona vereceğiniz cevap 2 türlüdür.Birincisi yaşadığınız öfkeyi  içinizden sert bir biçimde çıkarmak ki o zaman sizi duymayacaktır.İkincisi de üzüntünüzü sağlıklı bir biçimde ifade edip duygularınızdan bahsedip empati kurmasını sağlamaya çalışmaktır.                                                                                            

 

Hangisi size iyi geldi ? İkincisi . ‘’Seni anlıyorum elbette ki insan hoşlanmadığı bir şeye vakit ayırmak istemez ama önyargılı olmayalım. Bu filmi izlemedik, belki de çok seveceksin, Bunu seninle deneyimlemek istiyorum.Bu akşam yapacak başka daha iyi bir planın varsa yapabiliriz ama ben bunu çok öncesinden ikimiz için planlamıştım’’ gibi duygu ve düşüncelerinizi katarak işbirliğine dayalı bir diyalog biçimini kullanmak,  iletişimi kuvvetlendirip yaşadığınız  hayal kırıklığını en aza indirger.Öfkeyle ve sinirle verilen cevaplar ortamın ve ilişkilerin gidişatını bozar.Bir süre sonra birbiriyle hiç konuşamayan,derdini anlatamayan eş,patron,işçi,öğrenci oluveririz.   Bunu engellemek adına  karşımızdakini doğru anlamaya çalışmak kendimizi en doğru biçimde ifade etmek yapabileceğimiz en işlevsel yöntemdir.  Ben neden yanlış anlaşılıyorumun altında zaman ve zemini doğru seçmediğimiz için doğru aktarım birden bire yanlış aktarım haline dönüşmüş oluverir.Acele verilmiş her tercihin altında kaygan bir zemin vardır.Doğru zamanda ve doğru mekanda sabırla atılan her adım bizi asıl hedefimize ulaştırır.Tercih ettiğiniz tüm yolların doğru anlaşılması dileğiyle…

 

Sağlık ve sevgiyle kalın…

 

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz