Hüseyin KÜPELİ

Hüseyin KÜPELİ

İLÇELERDE NELER OLUR?

Sorunun cevabı zor ama görünen o ki, ilçelerde bir değişim kesinlikle olacak. Merkezde, en az 1 ilçenin değişeceği parti içerisinde bile çok net konuşuluyor.

Konumuza geçmeden önce, dün annesini kaybeden Şehitkamil Belediye Başkanı Sayın Rıdvan Fadıloğlu’na başsağlığı dileyerek başlamak istiyorum. Allah mekanını cennet eylesin…

31 Mart yerel seçimlerine aylar var ancak partiler, isimleri belirlemek ve erken yol almak için yoğun bir çalışma içerisinde.

Nitekim, Ak Parti 40 adayını ilan etti bile… Hatta Gaziantep’in adayı Fatma Şahin’in ismi, canlı telefon bağlantısıyla Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından, Bakanlar Berat Albayrak ve Abdulhamit Gül’ün huzurunda, bir gün önceden teşkilat toplantısında açıklandı.

Büyükşehir’de bir değişim beklenmiyordu doğrusu… Sürpriz bir durum yaşanmadı… Büyükşehir adayı belli olduğuna göre, bundan sonra artık ilçeleri konuşmakta yarar var.

Şahinbey ve Şehitkamil’de de mevcut isimler devam edecek mi, yoksa bir değişim yaşanacak mı?

Artık herkes biliyor ki, kendi adaylığı garanti olan Fatma Şahin, ilçe adaylarının belirlenmesinde daha etkili olacak. Yani, bundan sonraki zamanını, aday belirleme sürecindeki, ilçelere ayıracak.

Ankara, ilçe adayları için Şahin’e sorarsa, bir değişim olur.

Yani Şahin bunu ister… Daha doğrusu, iddialar, Fatma Şahin’in Tahmazoğlu’nu istemediği yönünde.

Mevcut başvuru yapanların içerisinde, öne çıkan bir isim yok. Bu ilçeye bürokrat kökenli bir isim atanabileceği konuşuluyor ki, ancak Tahmazoğlu da yabana atılacak bir isim değil.

Şahinbey’de halkın içinde kime sorsanız, çoğunluk, Tahmazoğlu’nun çalıştığını hemen size söyler. Sayın Başkan da yaptığı hizmetlerin karşılığını almak, mükafatlandırılmak istiyor, haliyle… Yani, yaptığı işler güveniyor.

Adaylık sürecinde tek kriterin bu olmadığını hepimiz biliyoruz. Ankara’daki güçlü ilişkilerde aday belirleme sürecinde çok önemli bir etken…

Böyle olduğu için de, Şehitkamil’de Rıdvan Fadıloğlu’nun devam etme ihtimali hep var. Ama şunu belirtelim, Şehitkamil her türlü sürprize gebe… Fadıloğlu devam etse de, etmese de kimse şaşırmayacak gibi gözüküyor. Şehitkamil’de de başvuranların hiçbirisi, bu göreve atanabilecek bir isim değil. Bunu teşkilatın kendisi söylüyor. Fatma Şahin’in seçilmesiyle, Fadıloğlu ile devam etme eğilimi biraz daha arttı ancak son kararı verecek olan Fatma Şahin değil, Ankara’da, en tepedeki isim…

Bu arada, milletvekilleri her ne kadar bu sürecin dışında gibi gözükseler de, onlarından gönlünden geçen isimler var… Milletvekilleri de, sürekli Ankara’da oldukları için, sürece dahil olmaya ve sonuca etki etmeye çalışıyorlar. Aslında bu durum da çok doğal… Çünkü yerel yönetimlerle uyum, onların da geleceklerine etki ediyor…

Ak Parti Genel Merkezinin elinde Gaziantep ile ilgili bir veri çalışması olduğu biliniyor. Mehmet Özhaseki başkanlığındaki ekip, aylardır çalışmalar yaptı bu bilgileri bizzat Cumhurbaşkanı Erdoğan ile paylaştı. Bundan sonra Erdoğan ne derse olacak elbette…

İlçe belediye başkan adaylarının Aralık ayı başlarında açıklanmasına kesin gözüyle bakılıyor. Siyasette 24 saat çok uzun derler ya hani, önümüzdeki 10 gün içerisinde neler değişir, kimse bilemez.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz