Bünyamin ACAR

Bünyamin ACAR

Hız kesecek sistem Gaziantepte

Hız kesecek sistem Gaziantep’te

 

TEDES Mİ GELİYOR?

 

TEDES de nerden çıktı diyebilirsiniz belki ama yakında hayatımızın tam da içinde olacağını en baştan belirtmek isterim. Nerden icap ettiğini sorarsanız.

 

Abdulkadir Aksu Bulvarı’nda sağlı sollu dikilen ve yola doğru uzanan direkleri o yolu kullanıp da görmeyen yoktur sanırım. Tabii yoldan geçerken bu direkler neden dikildi diye merak ediyorsunuz,

 

önce ben de merak ettim ama çok üzerinde durmadım. Sonra arkadaşlarım sormaya başladı, baktım merak artıyor. Ben de kendimce küçük bir araştırma sonucu TEDES hazırlığı yapıldığını öğrendim.

 

En baştan konuyla ilgili resmi bir açıklamanın yapılmadığını da hatırlatmak isterim. Proje hangi aşamadadır, kapsamı nedir, nasıl yürütülmektedir bilmek güç.

 

Ama edindiğim bilgilere göre Büyükşehir Belediyesi ve İl Emniyet Müdürlüğü konuyla ilgili altyapı çalışmalarını sürdürüyor. TEDES halihazırda İstanbul, Ankara, Antalya, Konya, Uşak gibi illerde uygulanan bir sistem.

 

Ben de ilk defa Konya’da tanıştım bu sistemle. Konya’nın en geniş yollarından birisi olan Konya-İstanbul ya da üniversite yolunda araç sürücülerinin nasıl kontrollü ilerlediklerini gördüm.

 

Yol çok geniş, en az beş şerit var ama hız yapan araç görmüyorsunuz. Ayağınız gaza yarım dokunuyor, an be an görüntülü sistem tarafından takip ediliyorsunuz. TEDES sayesinde belli bir hız limitinde, nizami ve güvenli bir şekilde yol alıyorsunuz.

 

Tabii hız limitleri noktasında eminim eleştiriler vardır. Yol çok geniş ve boş belki ama çok yavaş gitmek zorunda kalıyorsunuz. Fakat can ve mal güvenliği en önemlisi,TEDES’de bunun için var zaten.

 

Sanırım yakın bir zamanda Gaziantep’te bu sistemle tanışacak. Önceden olduğu gibi “radar var mı” acaba kaygıları son bulacak. Çünkü TEDES’in olduğu yerlerde her an hız limitiniz ve nizami araç kullanıp kullanmadığınız görüntülü sistem tarafından takip edilecek.

 

Peki sistem nasıl çalışıyor? Hız koridorlarının giriş ve çıkış noktalarına yerleştirilen kameralarla araçların fotoğraflarını çekerek plakaları, giriş ve çıkış zamanları kayıt altına alıyor.

 

TEDES’e giriş noktası ile çıkış noktası arasındaki zamana bakılarak hız tespiti yapılıyor. Eğer mevcut bölgedeki hız limiti aşılmışsa cezai işlem uygulanıyor. İhlali gerçekleştiren araca ait bilgiler ve görüntü, ceza makbuzuyla birlikte araç sahibine posta yoluyla gönderiliyor.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz