Prof. Dr. Salih ŞİMŞEK

Prof. Dr. Salih ŞİMŞEK

HEYKEL VE İHTİYAÇ

Geçen gün bir gazetede ve sosyal medyada şöyle bir haber vardı. Habere refakat eden 3 tane de fotoğraf bulunuyordu:  müjde müjde müjde: şehrin en önemli ihtiyacı karşılandı darısı diğer şehirlerin ve ülkemin başına... Bilecik Belediye Başkanı Semih Şahin, dün Atatürk ve Çocuklar heykelinin ardından Atatürk ve köpeği Foks’un heykelinin açılışınıyaptı. İster istemez tebessüm ettim ve artık alıştığım yöntemibu haber ve fotoğraflara da uyguladım. Yani sosyal medyadaki dostlarıma görüşlerini sordum. Beklediğimden fazla yorum ve görüş geldi. Bir kısmını sizlerle paylaşayım istedim:

- Hadeeee... Sürpriz Üstüne Sürpriz... Yürek mi dayanır bunca heyecanlı sürprizlere?

- Desene gene vurgunu vurmuşlar. Adı ‘heykel’, gerçek ise cebe giren money’. Köpeği de ‘eşantiyon mu yaptılar acaba? 50 yaş üstü izlememeli bence, kalp dayanmaz bu heyecana…

- Öyle anlaşılıyor ki bunların şu an karınları tok, sırtları pek… Hepsi uygun iş yeterli aş sahibi… Sosyal güvenlikleri, yani gelecekleri, azami garanti altına alınmışgörünüyor.

- ‘Hizmet’ dediğin işte böyle olur. Heyttttt be! Yaparsaböylelerini ancak bunlar yapar, hayran oldum. Teşekkürler başkan… Heykelin, her türlüsüne tanık olmuştum,köpeklisine ilk defa... Vesile olanlara müteşekkirim...

- Bir istatistik, 2020’de dünyada en fazla heykel yapan ülkenin Türkiye olduğu göstermiş.

- Bu gidişle rekor gelecek yıl da bizde olacak…2021 de birinciliği kimseye vermeyecek gibi görünüyoruz bu çürümüş zihniyetle...

- Yahu arkadaş!  Cumhurbaşkanı R. Tayyip Erdoğan,Belediyelerden neden bu tür boş harcamaların yapmasınıyasaklamaz? “Belediyeler put yapamaz”, pardon ‘heykel yapamaz’ bu sömürü bitsin. Hatta bir kademe daha ileri,Belediye Başkanlıklarını kaldırsın, bu ne yahu?

- Hizmete bak be! Heyy gezi beyinli beton kafalar, devletin parasını out yapıp durmayın. Bu Bizans artıklarına oy verenler, sizler var ya… Yatacak yeriniz yok.

- O Belediye Başkanı, “bire bir, aynı ölçüde yaptırdığını”söylemişti. Fotoğrafta o kadar küçük görünüyor ki… Etrafındakiler daha iri görünüyorlar. Her halde gerçek budur.Bizim bilmemiz gerekmez ki… Çok merak ettiğim bir konu: Fox, Sahibi’ni neden ısırmış? Hiç görgü tanığı yok mu acaba?

- Yazik bu garip ülkeme… Utanç içindeyiz maalesef!Adamların, heykel yapmaktan başka bir b.k bildikleri yok… Gidip önünde de tapar gibi bir de eğilmeleri yok mu? Ne diyeyim, Allah bunları bildiği gibi yapsın.

- Bunlar olmasa biz kime gülecektik? İyi ki bu tipler var. Allah, bunların sayılarını, bizi güldürdükçe, azaltsın azaltsın… Garip! Bunu alkışlayanlar, “Aya gideceğiz” diyen kişi ile dalga geçiyor. Allah akıl fikir versin.

- Sizin bilginiz yok ki… Bununla şehrin ve ilin çok büyük bir eksikliği giderildi, hizmet görün hizmet… Kıskanmayın.  Ata’nın kopeği ile beraber yapılmış heykeli yoktu. Büyük bir boşluk böylece doldurulmuş oldu hamdolsun.

- Galiba ildeki işsizlik de çözülmüş gibi… Hesap edemediğin bir husus var: Bu ülke ne zaman heykele doyacak ki? Bizim sokağa da istiyoruz. Rica etsem yaparlar mı ki?

- Bu ülkenin 80 yılı böyle heba oldu gitti. Bilim adamı yerine heykeltıraş yetiştirdiler. 

- Adamların heykel dışında bildikleri bir şey yok ki… Herkes bildiğini yapar. O da öyle yapıyor. Bir de bunların ne işe yaradıklarını ve faydalarını açıklasalar ne iyi olurdu.

- Bilecik, Bilecik olalı böyle bir hizmet görmedi. Ne mutlu yapan ve yaptırılmasına vesile olanlara… Cehaletimi bağışlayın. Öndeki ‘it’ pardon, foks, açlıktan İstanbul’da bile çocukların öldüğü yıllarda, mısırlı bir mumyacıya,milyarlarca lira ödenerek mumyalatılan İngiliz hediyesi FOKS mu o?

- Bunu yapanlar, şimdi Atatürkü çok sevdikleri için mi yoksa Atatürkü kullanmak için mi heykelini yapıyorlar?Birileri bana açıklasa…

- Köpek ve diğerleri… İyi de yayınlanan fotoğrafa göre, Atatürk yazlık giyinmiş, başındaki tören zevatı da kışlık…Bari heykelin üstüne bir palto koysalardı.  

- Fabrikaya, istihdam ve eğitime gerek yok. Çünkü heykel yapımı olduğu müddetçe bu gibi hizmetler kendiliğinden oluşur. Çağdaşlık bunu gerektirir. Yapmayın elin oğluMarsa gitti, biz hâlâ heykellere nakit ödüyoruz. 80 yıl heykeltıraşa yatırım yaparsan heykel toplarsın. Biz de kalkmış bunlara Marmaray’dan İHA’dan, SİHA’danbahsediyoruz. Neden anlatamadığımız ortada hepsi "heykel" kafalı 

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz