Güven SERT

Güven SERT

HERKESİN DİZAYNI KENDİNE

Şamil Vekil yine ortalığı salladı. Şiddeti Kandilli bile ölçemedi.

 

Değişik kaynaklar şiddet konusunda farklı spekülasyonlar yapıyor.

 

Şamil Vekil depremin şiddetinin 9’in üzerinde olduğunu ve artçıların da aynı şiddette süreceğini ima ediyor.

 

Şahin bakan her zamanki gibi çok şey söyleyip hiç birşey açıklamadan olayı geçiştirme ve yatıştırma çabasında. Açıklamalarında olayı önemsizleştirme ve önemsememe havası var. Hani biraz ‘Şike var ama sahaya yansımamış” tadında. Deprem olabilir ama bizi sallayacak kadar şiddetli değil, sallasa da biz temiziz, sağlam duruyoruz, bize bişey olmaz... gibi.

 

MHP ve CHP temkinli dursalar da, depremin şiddetinin 9 civarı olduğu kanısındalar. En azından öyle umudediyorlar.

 

AKP il ve civarından ses yok. Sanırım hasar ve olası hasar tespiti yapıyorlar.

 

Emniyet müdürü yapması gerekeni yapıyor. İddialardan rahatsız. Ama gelen müfettişlere yardımcı oluyor. Müdürün sıkıntısı doğal olarak kurumunun bundan zarar görmesi ve teşkilatın motivasyonunun bozulması.

 

Şamil vekilin son açıklamaları dikkate değer. Müfettişlere ve İçişleri bakanına gözdağı verir nitelikte. Tercümesi “Örtbas etmeyin. Bir şey bulun. Yoksa bile bulun. Ortalığı bu kadar ayağa kaldırdık, araya gitmesin.” gibi bir şey.

 

Üstelik Şamil Vekil olayın gittikçe derinleşeceğinin de sinyallerini veriyor. “Gaziantep rantı bol ve karanlık güç odaklarının en verimli çalışabileceğeği bir şehir”. Gaziantep’i bu şekilde tanımlamak bir vekile ne kadar yakıştı diyebiliriz.

 

Adam “Kral çıplak” diyor... Helal olsun... da diyebiliriz.

 

Şamil Tayyar gibi bir isim durduk yere böyle bir çıkış yapmaz. Çılgındır ama “Hele kuyuya bir taş atayım” diyecek kadar değildir. Elinde mutlaka birşey vardır. Vardır da onu bizimle paylaşır mı bilemeyiz.

 

Paylaşır ve iddialarını somut kanıtlara dayandırırsa ortalık karışır. Ama haklılığı da tescillenir.

 

Paylaşmaz, bir yerden sonra susar, olayı Bülent Arınç’ın suikast komedisine çevirirse ozaman da anlarız ki, bu Şamil Tayyar’ın Gaziantep siyasetini dizayn çabasıdır.

 

Sonuçta bu kimin oyunudur? Sahne olarak neden Gaziantep seçilmiştir bilmiyoruz. Bir takım fikirlerimiz var elbet ama mümkün olduğu kadar çok yönlü düşünmeye ve erken ötmemeye çabalıyoruz. Gördüklerimizi olanlarla birleştirip yorumlarımızı sizlerle paylaşacağımız gün uzak değil.

 

Ben bir dizayn çabası olduğuna, bir güç savaşı yaşandığına inananlardanım. Ancak kimin kimi dizayn etmeye çalıştığına henüz karar veremedim.

 

Asıl dizayner şu anda müşteki midir, zanlı mıdır belli değil.

 

Bir inancım da bu depremin öncü deprem olduğu konusunda. Asıl deprem daha gelmedi. Gelenin şiddeti de sanırım 9’un üzerinde olacak. 9’dan büyük depremler yeryüzü şekillerini bile değiştirir. Derin çatlaklar oluşur. Büyük vadiler açılır. Dağlar tepeler yıkılır. Akarsuların yatakları yön değiştirir...

 

Velhasıl, kim kaçar kurtulur kim ekaz altında kalır bilinmez.

 

Kader diyelim de... Kaderi dizayn edemezsiniz... Ne yazıldıysa o...

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz