Prof. Dr. Salih ŞİMŞEK

Prof. Dr. Salih ŞİMŞEK

HELAL KAZANÇ

- Usta be?

- Efendim?

- Kazancın ‘helâli’ nasıl olur?

- Bilmiyor musun?

- Kabaca biliyorum da…

- Niye soruyorsun öyleyse?

- Geçtiğimiz günlerde ‘Helâl Kazanç’ kavramına kafam takıldı. Üzerinde epeyce düşündüm ve notlar aldım. Bir de sosyal medyadaki arkadaşlarıma “helâl kazanç’ nedir? Bu kavramdan ne anlıyorsunuz?” Diye sordum. Sonra da ‘size göre günümüzde en helal kazanı kim, hangi yolla elde ediyor olabilir?” diye ilave ettim. Gelen cevapların bir kısmını sana da aktaracağım da onun için sordum. Bir yanlışlık var mı diye. İşte gelen cevapların bir kısmı:

- Haram olmayandır. Bir dereceye kadar mekruh olmayanlar da ilave edilebilir.

- Helal kazanç, dürüst ticaret yapanın ve beden gücüyle çalışanın kazancıdır.

- Hilesiz, hurdasız, alın teri ile meşru kazanımdır helal kazanç…

- Meşru yollardan kazanılandır.

- En helal olanı ganimettir. Ondan sonra miras gelir. Daha sonra da alın teri ve göz nuru dökerek elde edilen kazançtır.

- Elinin emeği ile alın terinin birlikte getirisidir.

- En helal kazanç, savaş ganimetidir. Orada can ortaya konulmuştur. İkinci ziraat ve sonra da sanattır.

- İçinde faiz olmayan, alın hakkıyla kazanılan ve de yetim malından çalınmayan kazanç Allah indinde helaldir.

- Kapitalizm ve Lâiklik’te ‘Helâl ve Haram’ kavramları yoktur. ‘Helal ve Haram’ kavramları İslam'dadır. İslam’ın olmadığı bir yerde bu kavramlar anlamlarını kaybeder.

- Helal kazancın 5 şartı vardır:1-yapılan işin meşru olması haram şeyler alıp satmamak. 2-ibadetlerine engel bir iş olmamalı. 3-nefsi helak eden bir iş olmamalı, meslek hastalığı denilen şey… 4-çalışma sürecinde hiç bir canlıya eza edilmemeli, 5-kazancın üzerinde hiç bir kimsenin hakkı kalmamalı.

- İşin sahibi, işin başında olmasa da, kaytarmadan çalışma sonunda elde edilen kazanç…

- Vakti geçmeden işi bitirmek… Bu işçiler içindir, ticarette de malın özrü varsa saklamadan ve kandırmadan satmak… Bizim buralarda, genelde Avrupa devletlerinde kiralık firma modelleri var. Resmen köle ticareti... Saat ücreti kendisi 20- 25 Euro’ya işi alıyor ama 10 Euro’ya işçi çalıştırıyor, Neymiş işçi kiralıyormuş. Kiralayanın da işine geliyor tazminat sigorta yok...  Kiralık firmada bir senelik sözleşme yapar, tazminat hakkı yok... En haramı bu… Örnekler çok var... Vicdanın taaa derinliklerinde rahat hissetmediğin bütün kazanç sorgulanacaktır. Vicdan yalan demez.

- İnsanın en başta gelen vazifelerinden biri helal dairede yaşamak, helal kazanmak ve helal yolda harcamaktır. Allah, bizi imtihan etmek için bazı şeyleri haram, bazılarını da helâl kılmıştır. Fakat helal dairesini o kadar geniş tutmuştur ki, harama girmeye ne ihtiyaç, ne de mecburiyet vardır. Sonra haram daireyi ‘mayınlı bölge’ gibi tehlikelerle doldurmuş, helâl daireyi de meyvelerle dolu güllük gülistanlık bir bahçeye döndürmüştür. Birçok emir ve yasağı da sırf bizim iyiliğimiz, dünya ve ahiret mutluluğumuz için koymuştur.

- Herkesin pisliğinin akıtıldığı tıkanmış kanalizasyon açıcıları ile milletin attığı her türlü çöpü toplayarak geçimlerini sağlayanlar var ya... En temiz kazanç onların kazancıdır, tabii bana göre… WC temizleyenler var ya... Bana göre en temiz kazanç onların elde ettikleri kazanç da bu kategoridedir.

- Peygamberimizin bir hadisinde, ‘Helal Kazanç’ için bizlere ölçü olacak örnek bir olay olarak nakledilmiştir: Hz. Peygamber yolda giderken sahabeden biri ile karşılaşır. Selamlaşır ve tokalaşırken onun elinin nasırı dikkatini çeker. Sebebini sorar. O da, ailesini geçindirmek için kazma kürek ile çalıştığını ve bu sebepten ellerinde nasır oluştuğunu söyler. Bunun üzerine Hz. Peygamber, ‘işte Allah’ın sevdiği eller’ diyerek o elleri öper.

 

Yorumlar (1)

+ Yorum Yaz