Gülşah SERT

Gülşah SERT

HAZIR OLUN 2016'DA İKİ SEÇİM VAR

2015’de iki seçim yaptık.

 

Şimdi aynısını 2016’da yapmazsak hatırı kalır.

 

AK Parti büyük bir başarı göstererek tek başına iktidar oldu. Anayasayı tek başına değiştirecek çoğunluğu alamasa da en azından referandum kapısını sonuna kadar açtı.

 


Seçim geçer geçmez de buzdolabındakiler çıkmaya başladı… Önce ismi değişerek çözüm süreci sonra da derin dondurucuya girmeyen ancak seçim süresince sebzelikte bekleyen BAŞKANLIK mevzuu gündeme geldi.

 


Başkanlık sistemi için Anayasa değişikliği gerekiyor… Anayasa değişikliği için ise MHP ya da HDP’nin desteği. İkisi de olmazsa al sana REFERANDUM... Yani SANDIK... Yani SEÇİM...
Referandumu yaptık. Diyelim ki EVET çıktı... Sistem değişti, başkanlık geldi.

 


Peki, başkan kim olacak?

 


Recep Tayyip Erdoğan mı? Belki.

 

Ancak önce seçim gerekli. Çünkü Recep Tayyip Erdoğan cumhurbaşkanı seçildi, başkan değil. Anayasaya “Şimdiki cumhurbaşkanı görev süresi bitene kadar BAŞKANLIK yapar” diye bir madde konulamaz. Bunu düzenleyen bir yasa çıkarılmasını engelleyen bir durum yok ancak bu durum ahlaki ve de etik olmaz.

 

Ayrıca Recep Tayyip Erdoğan, cumhurbaşkanlığından başkanlığa atamayla geçmiş bir uygulamayı istemez, içine sindirmez. Üstelik tabiatına da aykırı. Ülkenin seçilmiş ilk başkanı olmak ister. Zaten aksi durumda muhalefet topyekûn ayaklanır.

 


Velhasıl kelam önümüzdeki yıl, şimdilik benden başka kimse dillendirmese de iki sandık birden görünüyor.

 

Selamın aleyküm...

Aleyküm selam...

Getiren götüren sağ olsun.

Hayırlı olsun...

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz