Mustafa DOĞAN

Mustafa DOĞAN

Hatırladığın her gün özel...

Dünyada hemen hemen her şeyin bir günü, bir haftası var. Kimi farkındalık yaratmak, kimi de bazı olumsuzlukları önlemek için. Maalesef ki çoğu sadece gününde kutlanıyor ya da gününde tepki gösteriliyor. Anlayacağınız zihniyet yine aynı değişmiyor.

O günlerin amacı kutlanmak için değil. Yani şöyle ki kutladığın günü de anlayabilmek önemli. Çiçekler, çikolatalar hediyeler göndererek ve de çelenk bırakılarak anlamış olmuyorsun. Kaç engellinin hayatına dokundun?, kaç şiddete maruz kalmış kadını koruyabildin? Ya da kaç sokak hayvanını kurtarabildin? Eğer parmakla sayılacak kadar ise, biraz sorgulanmalı. 

Ne yazık ki insanların içinde sevgi kalmamış. En ufak bir sorunda bile şiddete başvurabiliyorlar. Öyle ki kadına şiddet de Türkiye üst sıralarda. Bu tablo toplum olarak çok üzücü bir durum. Bunu, pembe taksiyle yada acil butonla önleyemeyiz. Zihniyetler değişmeli. Haberlerde izleyip de sıradan bir şey gibi karşılamak vicdanını köreltir.

Engellileri yok sayamazsın!. Toplum olarak var isek hep birlikte varız. Unutma, sende bir engelli adayısın. Ne zaman başına ne geleceğini nereden bilebilirsin ki. Emin ol onlar bulundukları durumda olmayı kendileri istemedi. Onlara engel olan şey engeli değil, insanlar. Yoksa onlar bu durumu kabullenmiş ve engellerinin üstesinden gelmeyi başarabiliyor. Acıyan gözlerle yada rencide edecekler sözler yerine bir gülümseme bir şefkat eli dünyayı güzelleştirebilir. Hani çoğu konularda empati yaparız ya, işte empati yapacaksan tamda böyle bir şey için yap. Kendini onların yerine koy ve çözüm ne olabilir diye düşün.

Özellikle sokak hayvanları şiddete en çok maruz kalanlardan. Çok üzücü ki hayvanlara işkence yapmaktan zevk alan insan görünümlü yaratıklar var. Onlara insan demek gelmiyor içimden. Daha doğrusu şiddet uygulan kim varsa, insan yerine koyulmamalı. Hayvanları koruyup sahip çıkan yeryüzünün temiz kalpli insanlarını da unutmamalıyız Karşılıksız sevgiye sahip bu insanlar sayesinde güzel dünya. Zor değil onlar gibi olmak. Aslında istese herkes bir iyilik meleği olabilir. Yapılması gereken sevmek.

İnsan sevgisi olmalı içimizde. Hiç kimseye ne şiddet uygulamaya hakkımız var nede tercihinden dolayı ötekileştirmeye. Herkesin senin kadar bu ülkede yaşama hakkı var. Seveceksin arkadaş!. Her şey sevmeyle başlar. Fikirleri, görüşü, cinsiyeti yada amacı ne olursa olsun bunların hiçbiri seni ilgilendirmez. Saygıyı bileceksin. Senin gibi olmayanları da sevmeyi öğreneceksin.

İlla birini hatırlamak yada birini anlamak için özel bir gün olması gerekmiyor. Senin hatırladığın ve anladığın her gün onlar için özeldir.

 

Yorumlar (1)

+ Yorum Yaz