Hasan AKPINAR

Hasan AKPINAR

GÜRÜLTÜ

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı gürültü haritasını çıkarmak için kolları sıvamış ve Gaziantep’i de pilot illerden biri olarak belirlemişti. Çalışmanın Gaziantep ayağının ne durumda olduğunu bilmiyorum ancak Adana’da yapılan çalışmada gürültünün ana kaynaklarında biri olarak yollara döşenen kilit taşı olduğu tespit edildi.

 

 

Bu çalışma henüz ortada yokken birkaç yıl önce kilit taşının çıkardığı gürültüyü Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu’na sormuştum.

 

 

Malum, Şahinbey Belediyesi kilit taşını yoğun şekilde kullanıyor. Aldığım cevap ise ‘Bize bu konuda hiçbir şikayet gelmedi’ şeklindeydi.  Oturduğum mevkide evimin önünde geçen ve yoğun olarak kullanılan yol tamamen kilit taşı ile kaplı. Balkonda otururken iki kişinin birbirini duyabilmesi için  bağırarak konuşması gerekiyor. Özensiz döşenen kilit taşı ile kaplı yollarda araç trafiğiyle oluşan gürültüyü tarif etmek imkansız.

 

Aslında belediyelerin kilit taşını tercih etmeleri son derece mantıklı.

 

 

Maliyeti asfalta göre daha az ve herhangi bir kazı işleminde de büyük avantajlar sağlıyor. Kilit taşı kaplı yollarda yapılan kazı işleminin hemen ardından yol kısa sürede eski haline getirilebiliyor.
Ancak dezavantajları da bir hayli fazla. Kilit taşının uygulanacağı zemin iyi işlenmediği zaman yollarda çökmeler meydana gelebiliyor.   Öte yandan uygulama hataları nedeniyle üzerinden araçların geçtiği kilit taşlarından çıkan gürültü de muazzam. İnanmayan yeni Askerlik Şubesi’nden Beyazlar Mahallesi’ne doğru uzayan yolun kenarında beş dakika dursun ve gürültüyü dinlesin.

 

 

BELEDİYE MAHKEMELİK

 

 

Geçtiğimiz hafta  ‘Yazı İşleri Masası’ röportajı için Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ile bir araya geldik. Son derece yorgun görünen Şahin yaklaşık 1,5 saatini bize ayırdı ve sorularımıza samimiyetle cevap verdi. Bu röportaj geçen pazartesi yayınlandı. Elbette 1, 5 saatlik görüşmenin tamamını yayınlamak neredeyse imkansız. Yayınlanmayan bölümlerden biri ise bazılarının ‘Hizmet hareketi’ bazılarının  ‘Cemaat’ bazılarının ise ‘Paralel yapı’ olarak adlandırdığı oluşumla ilgili açıklamalardı. Şahin’e söz konusu gruba kendisinden önce verilen arazileri ve bu araziler için yapılan imar değişikliklerinin kendi yönetiminde  bir bölümünün  iptalini sorduk. 

 

 

Şahin, yurt genelinde yapılan mücadelede kendisinin de Gaziantep özelinde oturup düşündüğünü ve gerek Alleben Göleti kenarındaki arazi için ve gerekse Antepia çevresindeki araziler için yapılan imar uygulamalarını iptal ettiğini söyledi. Şahin muhatapların belediyeyi mahkemeye verdiğini ve sonucun beklendiğini söyledi. Konu hakkında belediyede yürütülen iç soruşturmada mahkeme sonucunu bekliyor.

 

 

Aldığımız bir bilgi ise Alleben Göleti kıyısında Zirve Üniversitesi’ne tahsis edilen yerin tahsisinin iptaline karşı açılan davayı Zirve Üniversitesi kazanmış.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz