A. Eray ÜNVER

A. Eray ÜNVER

GÖÇMEN PROBLEMİ

Suriyelilerin en çok göç aldığı şehirler olarak yıllardır göç politikasının gözden geçirilmesi gerektiğini belirtip durduk. Gaziantep, Kilis, Hatay ve Şanlıurfa Suriye İç Savaşının doğurduğu göçmen probleminin en büyük yükünü fazlasıyla çeken 4 il olmuştur. Ne zaman bayram tatili oldu Suriyeliler gezmek için büyük şehirlere akın etti işte o zaman tüm Türkiye yanı başlarında göçmenleri görüp feryat figan etmeye başladı. Oysa bu 4 şehir 11 yılı aşkın bir zamandır göçmenlerle beraber yaşamakta.

En başından beri söylüyorum Suriyeli göçmenleri planlı ve programlı bir şekilde misafir etmek farklı her önüne gelenin ülkeye elini kolunu sallayarak girmesi ve ülke içinde serbestçe dolaşması farklıdır diye. Kimse savaştan kaçan mağdur kadın ve çocukların karşısında değil. Özellikle bazı şehirlere yüklenen aşırı yoğunlaşmalar bu şehirlerin sosyal, kültürel ve ekonomik olarak çöküşüne neden olmasının beklenmesi bütün kaygıları beraberinde getirmektedir. Antalya, Muğla ve İzmir gibi turistik şehirlere Suriyelilerin girişini yasaklayıp bazı şehirlerde yoğunlaşmaya sebep olmak o şehirlerin gözden çıkarıldığı anlamına geldiği göstergesi olmaktadır.

Bu şehirde sanayici ve emlakçıların Suriyeli işçi çalıştırmaları tüm halkın bunu istediği kanaatinı oluşturmaz. Kira artışları,  eğitimde yoğunlaşma, iş pastasının küçülmesi daha fazla insanı rahatsız etmekte, daha çok kaygı duymalarını sağlamaktadır.

Göçmen sorununun Türkiye’nin başına daha çok iş açmasını önlemek için tez zamanda bir takvim ortaya çıkması sağlanmalı ve o takvime göre de bir an önce harekete geçilmesi gerekmektedir. Bu konuda geç kalınması önlenmesi mümkün olmayan yaraların oluşmasına neden olacaktır.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz