Ömer Özgür

Ömer Özgür

Gençlik

Ülkeler geleceğe dair hedeflerini genç nüfusuyla planlar. Türkiye bu yönüyle önemli bir ülkedir.  78 milyon nüfusun önemli bir kısmı genç olan ülkemizde, gençlerin ileriye yönelik planlar yapan, ülkesine katma değer sağlayan insanlardan oluşması en büyük temennimizdir.

 

“Gençlerin yetişmesine önem veriniz; çünkü bu yolda en küçük ihmal, ülkenin yapısını ve geleceğini yok eder” diyor Aristoteles. Yine Benjamin Disraeli ise “Bir ülkenin gençleri, refahın güvencesidir” sözüyle gençliğin ve genç nüfusun önemine dikkati çekiyor.

 

Genç nüfusumuzla övünüyoruz, mutlu oluyoruz ama bu gençliği iyi ve güzel işlere kanalize edemezsek, gururumuz olan gençlik, başımıza bela olabilir. Burada da en büyük görev öncelikle ailelere düşmektedir. Çocuklarını iyi yetiştiren, onların yetişmesi için emek harcayan insanların çocukları genellikle iyi yerlere gelmektedir. Çocukların mutluluğunda da en büyük etken yine aileleridir.

 

Hedefleri ve hayalleri olan gençlerin çoğunlukta olduğu bir ülkenin hedeflerine ulaşmaması için hiçbir engel yoktur. Yeter ki gençlerimize sahip çıkalım, gençlerimizin hedeflerine giden yolu kolaylaştıralım.

 

 

Şimdi, araştıran, dünyayı iyi okuyan ve yeniliklere açık olan gençlerimizden yeni ve farklı çalışmalar bekliyorum. Yeni buluşlar, dünyanın ilgi odağı olacak çalışmalar yapacak bir gençlik bekliyorum. Bu beklentimde de haksız değilim. Benim ülkemin gençlerinin Mark Zuckerberg’den, Jack Dorsey’den ve Chad Hurley’den ne eksiği var. Benim ülkemin gençlerinin sadece ve sadece morale ve yol göstericiye ihtiyacı var. Bunun için de devleti yönetenlerin gençliğe daha fazla destek olması gerekmektedir. Ülkemizin gelecek yıllarda belirlediği hedeflere gençlerle ulaşacağına inanıyorum. Geçmişte dünyaya yenilikler, buluşlar hediye eden neslin torunlarının yeniden harekete geçeceğine inancım sonsuzdur. Yeter ki biz, biz olalım.

 

Henry Wadsvorth Longfellow, “Gençlik, insanın başına hayatta bir kere gelir” diyor ve işi özetliyor.

 

Gençliğin kıymeti gençken bilinir ve gençlerine değer veren ülkeler, geleceğine de değer vermiş olur. 

Gençlik Ülkeler geleceğe dair hedeflerini genç nüfusuyla planlar. Türkiye bu yönüyle önemli bir ülkedir. 78 milyon nüfusun önemli bir kısmı genç olan ülkemizde, gençlerin ileriye yönelik planlar yapan, ülkesine katma değer sağlayan insanlardan oluşması en büyük temennimizdir. “Gençlerin yetişmesine önem veriniz; çünkü bu yolda en küçük ihmal, ülkenin yapısını ve geleceğini yok eder” diyor Aristoteles. Yine Benjamin Disraeli ise “Bir ülkenin gençleri, refahın güvencesidir” sözüyle gençliğin ve genç nüfusun önemine dikkati çekiyor. Genç nüfusumuzla övünüyoruz, mutlu oluyoruz ama bu gençliği iyi ve güzel işlere kanalize edemezsek, gururumuz olan gençlik, başımıza bela olabilir. Burada da en büyük görev öncelikle ailelere düşmektedir. Çocuklarını iyi yetiştiren, onların yetişmesi için emek harcayan insanların çocukları genellikle iyi yerlere gelmektedir. Çocukların mutluluğunda da en büyük etken yine aileleridir. Hedefleri ve hayalleri olan gençlerin çoğunlukta olduğu bir ülkenin hedeflerine ulaşmaması için hiçbir engel yoktur. Yeter ki gençlerimize sahip çıkalım, gençlerimizin hedeflerine giden yolu kolaylaştıralım. Şimdi, araştıran, dünyayı iyi okuyan ve yeniliklere açık olan gençlerimizden yeni ve farklı çalışmalar bekliyorum. Yeni buluşlar, dünyanın ilgi odağı olacak çalışmalar yapacak bir gençlik bekliyorum. Bu beklentimde de haksız değilim. Benim ülkemin gençlerinin Mark Zuckerberg’den, Jack Dorsey’den ve Chad Hurley’den ne eksiği var. Benim ülkemin gençlerinin sadece ve sadece morale ve yol göstericiye ihtiyacı var. Bunun için de devleti yönetenlerin gençliğe daha fazla destek olması gerekmektedir. Ülkemizin gelecek yıllarda belirlediği hedeflere gençlerle ulaşacağına inanıyorum. Geçmişte dünyaya yenilikler, buluşlar hediye eden neslin torunlarının yeniden harekete geçeceğine inancım sonsuzdur. Yeter ki biz, biz olalım. Henry Wadsvorth Longfellow, “Gençlik, insanın başına hayatta bir kere gelir” diyor ve işi özetliyor.

Gençliğin kıymeti gençken bilinir ve gençlerine değer veren ülkeler, geleceğine de değer vermiş olur.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz