Ömer Özgür

Ömer Özgür

Gençlik, yatırım ve yenilikçi yaklaşım

Geçen hafta gençlik ve girişimcilik üzerine birkaç kelam etme imkanımız olmuştu. Bu hafta gençlik, yatırım ve yenilikçi yaklaşımları değerlendirmek istiyorum.

 

Hedeflerimiz var, bu hedefler için devlet, kurum-kuruluşlar ve şirketler plan, programlar yapıyor. Amaç, Türkiye’yi şampiyonlar ligine çıkarabilmek. İnsanın, kurumun ve genelde ülkelerin hedefinin olması güzeldir. Hele bu hedef milletin gelecekte daha iyi yerlerde olmasını içeriyorsa daha da güzeldir.

 

Hayatını plan ve program üzerine kurgulayan, günlük, haftalık, aylık ve yıllık planlar çerçevesinde yaşayan insanlar disiplinlidir ve hedeflerine ulaşımda diğer insanlara göre bir adım öndedir. Sağlam ve yapılabilir hedeflerle yola çıkanlar hem hedefine varır hem de başarılı insanlar kategorisinde değerlendirilir.

 

Sağlam hedefler… Milli otomobil için her platformda babayiğit aranıyor. Otomobil yapmak bir hedef midir, tabi ki hedeftir ama o kadar çok marka var ki biz otomobil üretiminden ziyade az parayla çok para getirecek yatırımlara yönelmemiz gerekiyor. Bunun için de omuz omuza verip sağlam ve gelecekte ülkemize önemli getirileri olacak yatırımlar yapmamız gerekiyor. Biz bunu yapmazsak Almanya’ya gider, Mercedes’in, ABD’ye gider Silikon Vadisi’nin, Güney Kore’de Samsung’un önünde sadece fotoğraf çektiririz. Örnekleri çoğaltmak mümkün ancak bu kadarla sınırlamak istiyorum.

 

Yenilikçi, gelişmeleri iyi okuyan, dünya insanlarının taleplerini iyi analiz eden bir gençlikle hedeflerimize doğru yelken açmaya ne dersiniz? Bu satırları okuyan herkesin “evet” dediğini duyar gibiyim, o zaman bugünden itibaren herkes hayatına yenilik getirmelidir. Okumalı, araştırmalı ve hayatımızı disipline edip gelecek için plan-programlar yapmalıyız. Bunu biz yapmalıyız, başkalarından bir şey beklersek daha çok bekleriz. Harekete geçmek için daha ne bekliyoruz.New York Üniversitesi hocalarından Doç. Dr. Selçuk Şirin, “Önce şu yeni ekonominin girdilerine bir bakalım. Malum, sanayi üretimine dayalı eski ekonomi, doğal kaynaklara, tarıma ve jeopolitik konuma göre şekilleniyordu. Yeni ekonominin lokomotifi ise yüksek becerilere sahip insan. Yani eğitimli bireyler! Yeni ekonomiye bilgi ekonomisi denmesi boşuna değil. Bilgiye özgürce ulaşanların, o bilgiyi alıp eleştirel süzgeçten geçirerek yeni icatlar ortaya koyanların kurduğu bir ekonomi bu” diyor.Son söz, düşünelim, istişare edelim ve ülkeye katma değer sağlayacak projelere imza atalım. 

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz