A. Eray ÜNVER

A. Eray ÜNVER

GELİR UÇURUMU

Gaziantep 2 milyonu geçen nüfusu, üretimdeki başarısı ve coğrafi konumu nedeniyle ekonomik olarak parlamaya devam ediyor. İhracat rakamları, organize sanayi Bölgesindeki elektrik kullanım artışı, inşaatı devam eden fabrikalar şehrin ekonomik olarak daha da gelişeceği yönünde beklentiyi yükseğe taşıyor.

İstanbul Sanayi Odası’nın açıkladığı verilere göre her yıl ilk 1000 deki firma sayısı artarak devam ediyor.  Sanayi ürünlerinin yanı sıra tarım ihracatında da rekorlar kıran Gaziantep artık sadece Güneydoğu’nun değil tüm Türkiye’nin yıldızı olarak parlamaya devam ediyor.

Bu kadar güzel gelişme olurken yerelde ekonomik olarak hiçbir katkısı görülmüyor. Esnaf, işçi, çiftçi kan ağlıyor. Gaziantep’in adına tescilli fıstığı kabak çekirdeğinden ucuza giderken çiftçiler bakım masrafının dahi bu yıl zor çıktığını belirtiyorlar. Şehirde adları çıkmış, bir şekilde popüler olmuş birkaç esnaf dışında tüm esnaf kan ağlıyor. İşçi ise çalıştığı fabrikanın kaçıncı sırada olduğunu önemsemeden kendi elzem ihtiyaç sırasını her ay yeniden düzenlemeye çalışıyor.

Gaziantep’in yıldızları gün geçtikçe büyürken bu başarıda emeği olan birçok işçi, beyaz yakalı ise büyüyen pastadan pay alamadı. Süper ligde oynayan büyük kulüplerin bedavaya getirdiği oyuncu gibi görev adamı olarak kalmaya devam ediyorlar. Borçlanma arttıkça herkes mevkisini korumaya çalışıp yeni heyecanlara yelken açmayı bıraktı. Bu da özellikle orta gelir grubunun sonu oldu.

Gaziantep’te görüştüğüm birçok otomobil firması lüks araçların satışından yana bir problem olmadığını orta segmentaraç satışında ise çok büyük düşüşler yaşadıklarını dile getiriyorlar. İnşaat da otomotiv sektörüyle aynı durumda. Villa ve lüks konut satışında talep problemi yaşanmazken maliyetinde yükselmesiyle 3+1 daire satışlarında çok fazla düşüş var. Banka kredi faizlerinin de yükselmesiyle ev hayalini bir tarafa bırakan orta kesim bu kez de yüksek kira ücretiyle sarsıldı.

Bu tablo şunu gösteriyor ki artan ihracat rakamları sadece patronların hesaplarını yükseltirken orta ve alt gelir grubu bu rakamlardan hiç nasiplenemiyor. İş adamları artan gelirini kendi çalışanıyla paylaşmıyor. ( Bulgur simit dağıtımından bahsetmiyorum) Yollar beraber yürünürken çilesi çalışana sefası patrona düşüyor. Gelir uçurumu her geçen gün daha da büyümeye devam ediyor.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz