Cihat ÖZTÜRK

Cihat ÖZTÜRK

Gaziantep'in seçimi

24 Haziran seçimlerinde heyecan olmadığını daha önce yazdım. Varsa bir heyecanı o da rakipler arasındaki iktidar mücadelesi.

Bir taraf da 16 yıldır iktidar olan AK Parti bir taraf da seçime bir nebze olsun Muharrem İnce ile heyecan katmış CHP.

Daha önce de vurgulamıştım, halkta bu seçimin heyecanı yok, yok çünkü insanlar artık gündelik çıkar ilişkilerinden ve kavgalardan bıkmış durumda.

Neyse biz gelelim asıl meselemize. Gaziantep’in seçimine.

Gaziantep’te her seçim süreci adaylar arasında kıyasıya bir yarış içerisinde geçer.

Ama bu seçim diğer seçimlere oranla daha çekişmeli bir seçim olacağa benziyor.

En başta İYİ Parti faktörü söz konusu. MHP’ye baş kaldırarak kendi yapılanmasına giden İYİ Parti geniş bir kesime hitap edeceğe benziyor.

Her ne kadar temel kadrosu eski MHP’lilerden oluşsa da yeni bir oluşum ve önümüzdeki günlerin değişimine de gebe bir parti.

Yani şuan için İYİ Parti kapalı bir kutu, bir dip dalga etkisi de yaratabilir veya hüsrana uğrayacak bir sonuçla da karşılaşabilirler.

O yüzden ‘bu seçim başka’.

Tayyip Erdoğan ilk defa bu kadar güçlü rakiplerle karşı karşıya. O yüzdendir ki AK Parti tek başına zafer elde edemeyeceğini düşündüğü için MHP ile ittifak halinde. 

Evet şimdi partilerin Gaziantep’teki durumuna bakalım. Herkes merak ediyor sonuçları, kendince tahminler yürüten, hedef 10’da 10 diyenler, şu sürpriz yapar diyenler kısacası herkesimin 3 aşağı 5 yukarı bu seçim sonucuna dair bir tahmini mevzu bahis.

Ama ortada reel siyasetin bir gerçekliği de söz konusu. 

Toplumun nabzını sürekli yoklayan biz gazeteciler az çok sonuçlara yakın tahminler yürütebiliyoruz. Tabi bizim de tahminlerimiz yüzde yüz değil. Önümüzde daha 2 haftadan fazla zaman dilimi var. Türkiye gibi ülkelerde de son 3 günde bile gelişen toplumsal olaylar seçim sonuçlarını etkiler.

İşte bu genel çerçeve, Gaziantep’teki seçime bence şu şekilde yansıyacak.

AK Parti geçen seçimde 8 vekil çıkarmıştı bu seçimde 7’nin tehlike de olduğunu düşünüyorum. Nedeni ise gerek 16 yılın vermiş olduğu yorgunluk gerekse değişim isteyen sessiz bir kitlenin olması.

CHP için Gaziantep’te sadece adaylarının değiştiğini düşünüyorum. Belki biraz olsun partiye hareketlenme gelebilir. Bu hareketlenme de ancak 3. vekil için olabilir. Burada ayrıca Muharrem İnce’ye bir parantez açmak istiyorum, Türkiye’nin her yerinde Muharrem İnce’nin oyunun CHP’den fazla olduğunu düşünüyorum. 

Gelelim MHP’ye belki de seçimin en merak edilen partisi. Ne olacak? MHP kan kaybedecek mi? Gidenlerin partiye etkisi ne olacak? AK Parti’yle ittifak partiyi eritecek mi? Yoksa etkisi eskisi gibi devam mı edecek? İşte tüm bu soruların cevabını seçimlerde alacağız. Ama işin bir de görünen gerçek yanı var. MHP anketlerde de gördüğümüz gibi son seçimde aldığı oyun yarısından daha az bir oya sahip. Hatta şunu da açıklıkla söyleyebilirim ki Gaziantep’te MHP’nin bir vekil dahi çıkarması zor. Eskiden olsa 2’yi rahatlıkla söyleyebilirdik. Ama bu seçimin dinamikleri farklı. MHP için 1 vekil sınırda.

İYİ Parti ise yukarıda dediğimiz gibi kapalı kutu. Bir dip dalga olur mu? Gidişatını AK Parti’nin ilk iktidara geliş sürecine benzetenler var ama bunu maalesef seçim sonuçlanmadan göremeyeceğiz. Gaziantep’te İYİ Parti 1’de alabilir hatta 2’de olabilir, hatta hiç alamaya da bilir. Dediğim gibi kapalı kutu önümüzdeki süreçte daha net göreceğiz.

HDP ise, bu seçime yine baraj muamması ile giriyor. Seçiminde kritik partisi. Eğer baraj altında kalırsa AK Parti HDP’den gelecek 70 80 vekilin neredeyse hepsini alacak. Ama yok HDP barajı aşarsa tablo şu AK Parti-MHP ittifakı tek başına iktidar olamıyor. Gaziantep’e gelirsek 7 Haziran’da HDP Celal Doğan’ında etkisiyle 2 vekil çıkarmıştı. 1 Kasım’da yapılan seçimlerde ise bu sayı 1’e düşmüştü. Eğer HDP Barajı aşarsa bu defa Gaziantep’te yine 2 vekil çıkarabilir diye düşünüyorum.

Burada parantez açmak istediğim bir isim ve parti var. Ahmet Faruk Ünsal ve Saadet Partisi. Ünsal eski AK Parti Adıyaman milletvekili. Barış sürecinde aktif rol oynamış ve yıllarca Mazlum-DER’in genel başkanı olmuş demokrat bir isim. Herkes için sürpriz olmuştur Gaziantep’ten aday gösterilmesi. Eğer Saadet Partisi Türkiye’de ciddi bir dalga yaratırsa bu Gaziantep’e de yansır. Ünsal gibi haksızlığa karşı mücadele eden demokrat bir insan neden Gaziantep’e vekil olmasın ki?

Evet benim gördüklerim bunlar. Sonuçlar farklı da olabilir. Seçimler bize ters köşede yapabilir. Ama eğrisiyle doğrusuyla ben burada görüşlerimi ve tahminlerimi açıkladım.

Herkes için hayırlısı neyse o olsun. Tabi huzuru eksik olmasın.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz