Hüseyin KÜPELİ

Hüseyin KÜPELİ

GAZİANTEP’İN BÜROKRATI YOK!

Gaziantep her alanda liderliğe oymaya alışkın bir şehir… Uzun yıllardır bunu her alanda sağlamaya çalışan şehrin, eksiklikleri yok mu? Elbette var. İşte bunlardan birisi de bürokratları…

Bakanlıkların ve Genel Müdürlüklerin bulunduğu Ankara’da ve kısmen de İstanbul’da, Gaziantepli bürokrat sayısı çok fazla değil.

Hani türküde diyor ya “Ankara’da dayın yoktur, Mahmudo kurban niye doğdun” diye!.. Tamam, bizim durumumuz o kadar da içler acısı değil ama, şehrimizin durumunu anlatıyor birazcık!..

Büyükşehir Belediye Başkanımızın ve Milletvekillerimizin Ankara’daki bürokratlarla iyi iletişim kurduklarını çok iyi biliyorum ve de önemsiyorum ama bunu sürekli hale getirmenin yolu, şehir olarak bürokrat sayımızın fazla olmasından geçmiyor mu?

Bakın, geçen hafta, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nda Sayın Abdullah Tancan’ın Bakan Yardımcısı olmasıyla ne kadar gururlandık. PTT’de, EPDK’da üst düzey bürokratlarımızın görev yapmasıyla her fırsatta övünüyoruz. Ancak, Ankara’da bürokratların genel ağırlıklarına baktığınızda, Karadeniz ağırlığını hemen hissediyorsunuz.

Peki bunu sağlamak için ne yapmak gerekiyor?

Önce, Gaziantep’te bürokratları yetiştirip, sonra bu isimlerin Genel Müdürlüklerde etkin şekilde görevlendirilmelerini sağlamalıyız. Belki şehir milliyetçiliği gibi olacak ama kendi şehrimizde, Gaziantepli olan İl Müdürü sayısı kaç kişi var acaba?

Bir elin parmakları kadar!..

Olanı da kötülemek için ne gerekiyorsa kendimiz yapıyoruz!.. Bizim bu alışkanlığımızdan bir an önce vazgeçip, Gaziantep’in bürokrasideki gücünü artırabilmek ortak çalışma ve çaba içerisine girmemiz gerekiyor.

İRFAN KAPLAN BEY ARADI

Geçtiğimiz hafta köşemde, CHP Gaziantep Milletvekili İrfan Kaplan’ın eczacılarla ilgili önergesini yazmış, Kaplan’ın ilk önergesinin kendi meslektaşlarıyla ilgili olması hakkındaki çok ağır olmasa da eleştirel boyuttaki görüşlerimi yazmıştım.

Sayın Kaplan hassasiyet gösterdi ve aradı. Son derece nazik bir üslup ve merhabalaşma faslının ardından, kısa süre içerisinde yaptığı çalışmalar hakkında da bilgi verdi. Bizim aklımıza gelen konunun aslında kendisinin de aklına geldiğini söyledi İrfan bey ama doğru, yapıcı, yönlendirici eleştirilere her zaman açık olduğunu da ifade etti.

Kendisi telefonu kapattıktan kısa süre sonra beni arayıp mail adresimi ve iletişim bilgilerimi alan Danışmanı Burcu hanım da bir o kadar nazik ve kibardı.

Bu vesileyle, İrfan beye teşekkür borcumu da bu köşeden yerine getirmek istedim.

Umarım İrfan bey gibi vekillerin sayısı artar ve bu üslup, kavgalarıyla çok sık gündeme gelen parlamentonun geneline hakim olur.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz