Gülşah SERT

Gülşah SERT

GAZİANTEP YAŞANABİLİR BİR ŞEHİR Mİ?

Gaziantep büyüyor…

Şehir giderek kalabalıklaşıyor ve nüfus yoğunluğunun getirdiği yükü kaldıramadığı için sorunları da gün geçtikçe artıyor.

 

Ulaşımdan eğitime, konuttan altyapıya, hava kirliliğinden kentleşmeye, bitmek bilmeyen elektrik arızalarından Suriyelilerin gelmesiyle birlikte artan geniş bir sorun yelpazesiyle karşı karşıyayız.

 

Tamam, sorunların belki pek çoğu yılların birikimi… Tamam, yapılmak istenen bir takım projeleri ve iyi niyetle yapılan birtakım çalışmaları görmezden gelemeyiz, gelmiyoruz da ancak şu da yadsınamaz bir gerçek ki Gaziantep’in neresinden tutsanız orası elinizde kalıyor. Sorunlar arttıkça yapılanlar da arada eriyip gidiyor.

 

Peki, bu sorunlar yumağının içinde Gaziantep’te yaşanır mı?

 

Aslında biz bu sorunun cevabını biliyoruz ama asıl cevabı bizim yerimize araştırmalar daha doğrusu sorunların muhatabı olan vatandaş verdi.

 

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), geride bıraktığımız 2015 yılına dair ‘İllerde Yaşam Endeksi'ni açıkladı. Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı (OECD) ‘nin Türkiye koşullarını temel aldığı ‘Daha İyi Yaşam Endeksi’ çerçevesinde hazırlanan çalışmada  ‘En yaşanabilir kentler sıralaması’ belirlendi.

 

Bu araştırmada o şehrin ‘Yaşanabilirlik’ kriterleri eğitim, ekonomi, sağlık, güvenlik, kültür-sanat, kent hayatı gibi ana başlıklar halinde değerlendirmeye alınıyor. Değerlendirmede mutluluk düzeyi, kişi başına düşen konut sayısı, toplu taşıma hizmetlerinden memnuniyet oranı, okuryazarlık oranı, kamunun eğitim ve sağlık hizmetlerinden memnuniyet oranı, sosyal hayatından memnuniyet oranı, suç oranı,  spor tesisi kapasitesinin nüfusa oranı, tiyatro-sinema seyircisinin nüfusa oranı, işsizlik-istihdam oranı gibi kriterler puanlanıyor.

 

Ne yazık ki Gaziantep bu listede 60. sırada yer aldı. Üstelik halkın memnuniyetsiz olduğu konuların başında sağlık hizmetlerinin yetersizliği, eğim, güvenlik, kent yaşam memnuniyeti gibi çok önemli konular yer alıyor.

 

Gaziantep bu listede; genel sağlık durumu, sağlık altyapısı ve imkânlarının yeterliliği, sağlık hizmetlerinden memnuniyet gibi yaşam kalitesiyle doğrudan ilgili olan sağlık boyutu endeksinde 70. sırada, eğitim endeksinde 67. sırada, güvenlik endeksinde 44. sırada, kent yaşam memnuniyetinde ise 54. sırada yer aldı.

 

Bu sonuçlarda şunu gösteriyor ki bir kentte yaşayan insanların mutlu olması için o kentin ihracat rekorları kırması, sanayi şehri olması yeterli olmuyormuş…

 

İnsanların farklı farklı beklentileri varmış.
İnsanlar yaşam standartlarının iyileşmesini, daha iyi sağlık hizmeti alabilmeyi, çocuklarının daha iyi bir eğitim alarak daha güzel bir geleceğe sahip olabilmesini, toplu ulaşım araçlarına daha ucuza binebilmeyi, ‘bomba patlar mı’ korkusu olmadan daha güvende yaşamayı da isteyebiliyormuş.

 

Ne tuhaf değil mi?

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz