Bünyamin ACAR

Bünyamin ACAR

Gaziantep gereğini yapıyor

Geçtiğimiz yıl, 15 Temmuz’da yaşadığımız menfur darbe girişiminin birinci yılında, hayatını kaybeden şehitlerimizi rahmet, minnet ve saygıyla anıyoruz. Gazilerimize şükranlarımızı sunuyor, kendilerine şifalar diliyoruz.
Milletçe uçurumun eşiğinden döndüğümüz o gecede bu millet; ülkesine, demokrasisine, bayrağına sahip çıktı ve kanıyla, canıyla büyük bir imtihan verdi.

Çoğu ülkenin kaldıramayacağı bu ağır travma sonrası hızlı bir toparlanma yaşanırken, siyasetçisi, iş dünyası, bürokratı ve toplumun her kesimi el ele vererek yaralarını sardı, sarıyor ve yoluna devam ediyor.
Tabii böylesi hain bir kalkışmanın ardından ekonomi adına atılacak adımlar da büyük önem taşıyor. Çünkü artık savaşlar da ekonomi üzerinden yapılıyor.

Uluslararası konjonktür, bölgede yaşanan gelişmeler ve ülkemiz üzerinde kurulmak istenen baskılara rağmen, doğru ekonomi politikaları ve özel sektörün çabalarıyla böylesi ağır bir travmanın ardından 1 yıllık süreçte sadece yaralar sarılmakla da kalınmadı aslında, ülkemiz beklentilerin üzerinde bir büyüme gerçekleştirerek dünyaya yeni bir ders daha verdi.
Tabii bu süreçte Gaziantep iş dünyası da üzerine düşeni yaptı ve ekonomiye dair güzel haberlerle ülkemizin en önemli üretim ve ihracat üssü olmaya devam edeceğini bir kez daha gösterdi.

Ekonomik veriler ışığında, sadece son birkaç aylık göstergeleri Gaziantep adına özetlemek gerekirse:
Öncelikle referandum sonrası beklenen hareketlilik piyasalarda kendini hissettirirken, sektörlerde de yeni bir ivmelenmeden bahsetmek rahatlıkla mümkün.

Gaziantep’ten 2017 yılının ilk yarısında, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 1,6 oranında artışla 3 milyar 187 milyon 100 bin dolarlık ihracat gerçekleşti.

İSO 500 açıklandı ve Gaziantep’in ilk 500’deki firma sayısı 24’ten 26’ya çıktı.

Yine İSO tarafından açıklanan Türkiye’nin ikinci 500 Büyük Sanayi Kuruluşu araştırmasında, Gaziantep’ten listeye giren firma sayısı önceki yıla göre 2 artışla 32 firmaya yükseldi.

TİM en fazla ihracat yapan ilk 1000 firmayı açıkladı. Gaziantep’in ilk 1000’deki firma sayısına 11 yeni firma daha eklendi ve Gaziantep 76 firma ile listeye damgasını vuran iller arasında yer aldı. TİM tarafından hazırlanan listede Gaziantep il bazında 3. oldu.

Halı sektörü bir kez daha Gaziantep’te bir araya geldi ve Domotex Gaziantep-Turkey Halı Fuarı hem katılımcı firma sayısı hem de ziyaretçi sayısında rekor kırdı. Gaziantep’in lokomotif sektörü toparlanmanın işaretlerini verirken, moraller oldukça yüksekti.

Geçen yıl ulusal ve uluslararası şirketlerin Gaziantep’te gerçekleştirmeyi planladığı programların önemli bir kısmı iptal olmuştu. Bu yıl çok sayıda program gerçekleşti ki, yetişmek güç oldu. Aslında bu yoğunluk ekonomide beklentilerin yükselmesi ve Gaziantep’in önemini göstermesi açısından da çok önemliydi.

Gaziantep konut satışlarında da Türkiye ortalamasının üzerine çıktı. Ancak inşaat sektöründe Gaziantep adına beklentilere bakıldığında istenilen hareketlilik halen tam manasıyla yakalanmış görünmüyor. Yalnız sektör temsilcileri önümüzdeki süreçten umutlu ve yatay yönlü grafiğin önümüzdeki günlerde yukarı yönlü hareketleneceğinden emin görünüyor.

Son olarak, rakamlara bakıldığında şartlar ne olursa olsun Gaziantep ülkemiz ekonomisinin en önemli üretim ve ihracat üslerinden birisi olmayı sürdürüyor. Gaziantep iş dünyası büyük bir motivasyonla ülkesi için katma değer üretmeye devam ediyor.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz