Çetin PEKMEZCİ

Çetin PEKMEZCİ

Futbolda krizler...

Geçen hafta içerisinde Gaziantepspor, kendi evinde İstanbulspor maçını kazandı. Bu galibiyet berberinde önemli sorunlarında ortaya çıkmasına sebep oldu. Galatasaray maçı öncesi futbolcularımız, çıkmaları gereken antrenmana çıkmadılar. Gerekçe neydi? Futbolcularımız kulüpten olan alacaklarını on aydır alamıyorlardı.
Gaziantepspor, şehrin markasıdır. Sporu sevenler içinde, sevmeyenler içinde bir markadır. Bu takımı yönetmekle görevli yöneticiler attıkları adıma, aldıkları kararlara, birlikte çalıştığı insanlara çok, ama çok özen göstermeleri gerekir. Profesyonel futbolun diğer adı PARADIR. Doğal olarak, teknik kadro ve futbolcular alacaklarını talep edeceklerdir. Yöneticilerin görevi, ortaya çıkması muhtemel olayları sezinerek önlemek olmalıdır. Futbolcularımızın bu eylemi ile testi kırılmıştır. Gönül isterdi ki bu olay yaşanmadan bu sorun çözümlenmiş olsaydı.
Takımların parasal sıkıntı çekmelerini anlamlandırmakta zorlanıyorum. Eskiden olduğu gibi kulüplerin sevk ve idaresinde paralı yöneticilere gereksinim kalmadı. Neden mi?
Federasyondan her galibiyet için maç bitiminde BİR TRİLYONA yakın para anında hesabınızda, Spor Toto, Spor Loto, İddaa, naklen yayın gelirleri, forma reklam gelirleri gibi güçlü ekonomi sağlayan gelirler kulüplerin kasasına girmektedir. Önemli olan kulüp yöneticilerinin bu gelirleri kendi işletmesini yöneten ve istikbal bekleyen bir yönetici mantığıyla yönetmesidir.
Bugün takımları sıkıntıya sokan en büyük harcama kalemleri olarak yabancı futbolcu transferleri, Yurt dışı kampları, teknik adam, deplasman giderleri gözükmektedir. Gelirler işletmeci mantığıyla kullanılırsa, her takımı ayakta tutabilecek gelirler Futbol Fedarasyonu kanalıyla kulüplerin kasasına girmektedir.
İşte böyle bir ortamda İstanbul, Arena Stadyumu’nda liderin karşısına çıkan Gaziantepspor takımı beklenin aksine çok iyi bir mücadele örneği ortaya koydular.
Galatasaray’dan puanı, bileklerinin hakkıyla kazanan tüm futbolcularımızı kutluyorum. Ayaklarına sağlık.

Not:Yazarımızın 04 Aralık 2012 Salı Fanatik Gaziantep eki yazısıdır...

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz