Mustafa DOĞAN

Mustafa DOĞAN

Futbol güzel şey

Futbol, spor alanında en çok takip edilen bir alan. Öyle ki taraftarı da en çok olan bir sektör ya da siz ne derseniz. Taraftar seyir zevki yüksek olan ve sahada canla başla savaşan futbolcu görmek ister. Eğer bir takımda efsane olmak istiyorsan savaşacaksın. Belki de o zaman hataların azalır yeteneğin gelişir. Türkiye de bunu yapmak biraz zor. Yeteneğinden çok takım içinde olan sorunlar konuşuluyor. Takım olmak o kadar kolay bir mesele değil. Gruplaşmaların olmaması ve ilk olarak futbolcuların kendi takım arkadaşlarına saygısı olması lazım. Profesyonellikte bunu gerektirir.

Rakibine saygılı ve hoşgörülü davranmak seni profesyonel yapan etkenlerden de birisi. Ne yazık ki futbol ırkçılık ile konuşulur olmuş. Futbol takımların oyuncularına verdiği yüksek maaşlarla ya da oyuncusunun maaşını ödeyemeyen takımlarla konuşulur olmuş. Takıma bağlılıktan çok, paranın peşinde giden oyuncular yüzünden futbolcuların piyasa değerleri çok uçuk bir hal aldı. Sezon başından beri takıma katkısı olmayan, geldiği takımdan sorunlu ayrılan oyunculara servet ödeniyor. Oyun hırsı değil de para hırsı takım değiştirtir oldu. Profesyonellik bir noktada gönülden bağlılık ve tutku demektir.

Dünya futbolu ırkçılıkla savaşmada pek başarılı olamasa da, Türkiye’de bunun büyük bir örneğini gördük. Bana göre skordan çok, maç öncesinde ırkçılıkla ve işitme engelliler ilgili yapılan farkındalık daha akılda kalıcıydı. Beşiktaş taraftarı, Benfica maçında dünyaya bir nevi ders verdi. Haftalar öncesinden başlatılan kampanyaya destek çığ gibi büyüdü. Sosyal medyadan da duyuruldu.

Galatasaraylısı, Fenerbahçelisi, Gaziantepsporlusu ve tüm futbol kamuoyu tarafından takdir edilen işaret diliyle tezahürat Beşiktaş-Benfica maçının başlamasıyla 1 dakika boyunca gerçekleştirildi. Tabi Benficalı taraftarlar anlamasa da 1 dakikalığına stat neredeyse sessizliğe büründü. Belki skorlar unutulur belki bu etkinlikte unutulur ama sizi efsane yapar. Futbolda bu tür güzel şeyleri tüm takımlardan bekliyoruz. Hangi takımı tuttuğun önemli değil. Önemli olan topluma neler katabildiğin.

 

 

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz