Çetin PEKMEZCİ

Çetin PEKMEZCİ

FEDERASYON BAŞKANI KİM OLACAK

Öncelikle yakın siyasi tarihimizden bir hatırlatma yapmak istiyorum. Sayın Demirel'in siyasi yasakları kalkıp, yeniden siyaset sahnesine döndü. Doğru Yol Partisi’nin başına geçti. İlkokul öğretmenlerinin İLK SAN adında bir fonu vardı.

Öğretmenlerden emekliliğine karşın bu fona kesinti yapılırdı. Tercüman Gazetesinin sahibi Rahmetli Kemal ILICAK, Sayın Demirel'e müracaat ederek, Gazetenin sıkıntı içerisinde olduğunu, krediye ihtiyacı olduğunu beyan ederek kredi talep eder. Sayın Demirel, İlk-San'a telefon ederek, fon da toplanan paranın Kemal ILICAK'A aktarılmasını sağlar. Tercüman Gazetesinin ve kuruluşlarının işi görülür. Yıllar sonra bu İlk San fonunun Emekli Sandığına aktarılması gündeme gelir. Kanun teklifi meclisten geçer. Emekli Sandığı, İlksan fonundan bu biriken parayı ister. Fondan gelen cevap açık ve nettir. "FONDA PARA YOKTUR" Bunun üzerine araştırma yapılır. Durum o dönemin Başbakanı Sayın Süleyman Demirel'e iletilir. Demirel tarihe geçen ünlü cevabını verir."Ne yapacaksınız. Verdiysem, ben verdim" Sayın Demirel'in cevabı aynen böyledir.

Bunu neden hatırlatma ihtiyacı duydum. Sayın M.Ali AYDINLAR'IN istifasıyla boşalan Futbol Federasyonuna Başkan seçimi yapılacak. İki aday ön plana çıkıyor. Sayın Yıldırım DEMİRÖREN ve Sayın Ata AKSU.

Sayın DEMİRÖREN, Beşiktaş Kulübüne tam 13 yıl başkanlık etti. Bu süreçte yapmış olduğu yabancı futbolcu transferleriyle kulübü zor durumda bıraktı. Beşiktaş Kulübünün mali kongresinde ifade edilen rakamlar, Beşiktaş'ın iflasa yakın bir konumda olduğunu göstermektedir. Sayın Demiören, sahibi olduğu şirketi özenle yönetip, kara geçirirken, Beşiktaş Kulübünü keyfi idare ederek, ödeme güçlüğüne sokmuştur. Kendisinden sonra, kulüpte göreve gelecek başkan ve yönetim, borçlar için kara, kara düşünmektedir. İşte Beşiktaş'ı iflasa götüren Sayın Demirören, ülke futbolunda yaşanan kaostan yararlanarak, Futbol Federasyonuna başkan seçilmeyi hedeflemektedir. Sayın Demirören'in şahsına bir diyeceğimiz yoktur. Başkan seçilmesi konumunda ise tüm Kulüplerin Başkan ve Yönetimlerinin hesap verme gibi bir sorumlulukları olmayacaktır. Dernekler yasasından kaynaklanan boşluklardan faydalanarak, keyfi transferler yapan, keyfi harcamalar yapan Başkan ve Yöneticilerin hiçbir sorumluluğu olmayacaktır. Sorgulamaya kalkıldığında ise, Sayın DEMİRÖREN örnek gösterilecektir.

Bu sezon ülkemizde yaşanan Futbol Kaosunun ana sebebi, Şike Soruşturması değil; kulüplerin keyfi ve kötü yönetilmesidir. Başkan ve Yönetimlerinin hesap verebilir olmamasıdır.
Gaziantep adına Sayın ATA AKSU adaydır. Genç yaşta Gaziantepspor Başkanlığı yapmıştır. Fenerbahçe'ye gönderdiğimiz Yaşar, Hüseyin, İsmail, Tuğrul gibi futbolcuların transferleri sürecinde, hiçbir şaibe olmamıştır. 17.Dönem Anap'tan Milletvekili olmuştur. Federasyonun özerkleşme süresinde 7 yıl Başkan Vekilliği yapmıştır. Deneyimli bir spor adamıdır. Cesaretle Futbol Federasyonluğu Başkanlığına aday olması Gaziantep adına sevindiricidir.

Gaziantep'den 10 delege arkadaşımız bu seçime katılacaktır. Delegelerimizin, seçimde ellerini vicdanına koymaları gerekir. Kulübünü keyfi yönetimleriyle borçlandırarak iflasın eşiğine getiren ve diğer kulüple re kötü örnek olan bir Başkan mı. Yoksa, yasalara saygılı,yasaların uygulanmasına öncelik veren, deneyimli, siyaset kurumuyla iyi geçinebilen bir başkan mı seçilmelidir. Önümüzdeki Pazartesi günü bu oylamayı yapacağız.
Yapılan seçimin, ülkemizin futbolunda hak, hukuk ve dostluğu artırmasını temenni ediyorum. Tüm adaylara başarılar..

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz