Uzm. Psk. Dnş Nida Sağlamcı

Uzm. Psk. Dnş Nida Sağlamcı

Esas mesele aile

Bu haftaki yazım icin kağıt ve kalemi elime aldığımdan itibaren ilham alabileceğim şeylerin listesini döktüm kendime.Daha fazla okumak, fazla gözlem yapmak, güncel olaylar, siyaset, alışveriş, ve daha fazlası….

 

Vardı bir eksiklik. İnsanlara döndüm kişilerden almaya çalıştım ilhamı, dağda denizde filan aramadım yok artık insanoğlunu mutlu etmeye yetmiyor çünkü, hayat farklılaştıkça bizlerin beklentisi anlamsızlaştı. Biraz daha irdeledim ve sanırım kararımı verdim. İlham alınacak en güzel şey aile. Bir kere kişi sayısı fazla çeşitlilik desen harkulade. Aile kavramının içinde bütün sırlar. Erkek modeli, kadın modeli, çocuk-ergen-bebek modeli, Mutlu ailelerden yetişen çocuklar, mutsuz ailelerden yetişen çocuklar olarak dünyayı,  insanlığı, insanoğlunu oluşturuyoruz. Aslında işin temeline yatırım yapmakta bütün sır. Okuyan, sorgulayan, çatışan ama çatışmayı sağlıklı halde sonlandıran bireylerde yetiştirmekte. Biz uzmanlar çocukluk çağı sendromlarının üzerinde neden duruyoruz ?

 

Ergenliğe kadar ne kadar onarabilirsek sorunları ergenlik sonrası donemde minimuma indirmek icin.Ergenlik dönemini ne kadar sağlıklı geçirirsek yetişkinliğe attığımız adımları daha işlevsel, kararlı ve emin şekile dönüştürebiliriz.Meslek seçimi, evlilik gibi hayatın dönüm noktası olan kararların sağlıklığı açısından şart olduğunu düşünüyoruz. Peki ya mutsuz ailelerden yetişen çocuklar ? Tablo vahim.

 

Çocukluğunda istismara uğramış, İstismarcı gençler, yalnızlık ve tüm gruplardan dışlanmışlık hissiyatıyla kahramanlik vaat edilen intihar eylemcileri ya da çok sevmeyi koşulsuz olumlu kabul ile sunan anne babalar. Yüksek egolu dünyadaki her güzel olan şeyin kendine ait olduğu bilinciyle hareket eden sevgili, eş katili kişilerin artması. Demek ki sevgiyi çok vermek değil bilinçli biçimde tüketmekte bütün sır. Aile olmanın bilincini yeterince ve sağlıklı biçimde verip vicdanlı nesiller yetiştirebilmek ümidiyle..

 

 

Sevgi ve saygıyla kalın……

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz