Emre GÜVEN

Emre GÜVEN

ENGELLİ EĞİTİM

Geçtiğimiz hafta Perşembe akşamı Zeugma Müzesi Konferans Salonunda, Doğan Cüceloğlu ve Beyazay Derneği Genel Başkanı Lokman Avma, "Eğitim Her Engeli Aşar Projesi" faaliyetleri kapsamında sunum paylaştılar. Paylaştıkça anlam ve değer kazanır paylaşalım.

Parlak gözlüdür Doğan hoca. Pek duygusal olduğundan bazı hallere hemen etkilenir. Derdi önce okumak sonra bilim adamı olmak olmuş, farkındalığıyla kendini topluma adamış bir bilim insanıdır. İletişim bilimci. Yalnız insan iletişimi değil görüp duyabildiğin tüm var olanla iletişim bilimci anladığım. Doğan hoca 75 yaşında ve ömrünün geri kalan zamanını da kitap yazarak geçirmek istiyor. Kitap sayısı 13, insan ve iletişim bilimi üzerine olan kitapları üniversitelerde, liselerde önerilir okutulur. Faydalıdır. Okul yıllarımdan hatırlarım, korsanı en çok basılan yazardır muhtemelen. Doğan hoca da "aman okusunlar da; yeter ki okusunlar" der.

Canın büyüğünü, küçüğünü, biçimini ayırt etmeksizin değerli bilen hocamızı dinleyenler arasında Kahramanmaraş ve Şanlıurfa'dan insanlar da vardı. Ancak salonun 4 te 1 inin dolu olduğunu görünce sayın hocamız, organizasyonda yeterli duyurunun yapılamadığını, gereken önemin verilmediğini dile getirmek sıkıntısını yaşamak zorunda kaldı. Sonra salondakilerin gönlünü okşadı ve 75 yıllık bir ömrün verdiği birikim ile insanın aslında nasıl bir anlam taşıyabileceğini anlattı. Tek başına bir insanın hiç bir anlam ifade edemeyeceğini, varlığın anlam kazanabilmesi için kesinlikle iletişim kurulması gerekliliğini aksi taktirde gereksinimlerimizi gideremeyerek mutsuz bir yaşamla karşı karşıya kalabileceğimiz gerçeğini bir kez daha düşündürdü hocamız.
"Geleceğin, çocuğuna verdiğin eğitim değerincedir." dedi, 3 kez de tekrarladı not aldırmak istercesine. Konu eğitimdi, Gaziantep'in gündeminden düşmeyen, eğitim başarı sıralamasında sonlarda olmanın getirdiği burukluğu her yıl olağan yaşayan Gaziantep'te, konuşulan eğitim. En gelişmiş sanayi şirket yöneticilerinin defalarca dile getirdiği eğitim. Sonuç yine sınıfta kaldık. Etkinlik saat 19:30 da, saat 20:00 da Beşiktaş - Fenerbahçe Playoff karşılaşması var. Ferbahçe 1-0 kaybetti, Gaziantep 10-0.

Doğan hocamız görsellerle pekiştirilen çok güzel bir sunum gerçekleştirdi. Çin kamışı örneği ise eğitimin ilk yaşlarda çok hassas ve değerli olduğu gerçeğini çok açık ortaya koyuyordu.

Soldaki hali ile bir su bardağında barındırılan "çin kamışı" ki Türkiye'de bambu sınıfına dahil edilen ve genel olarak bambu diye adlandırılan bitki türü; ekildikten sonra ilk 5 yılında toprak üstü boyu sadece 17 cm uzunlukta ve gelişmedi kaygısı uyandırıyon tanımayanlarca. Toprak altındaki kökleri ise 30 metrenin üstünde büyümesini sağlayabilecek güce ve uzunluğa ulaşıyor. İlk beş yılın ardından sonraki 1 yıl içerisinde bambumuzun boyu 17 metreyi geçebiliyor. Sonraki yıl aynı oranın üstünde büyüyebiliyor. Eğitimin özellikle ilk 7 yılın ve arkasından gelen 7 yılın insan geleceğinde en önemli ve değerli zaman dilimi olduğu gerçeğini gözlemleten değerli bir örnek
ı.ı 17 cm (ilk 5 yıl)

ı---------------------------------------------------ı17 metre (6.yılın sonu)

Daha küçük bir çocuk iken sapanla serçe vurduğunda analığından işittiği "Canın büyüğü küçüğü olmaz can candır. Can vurulmaz yazıktır yavrum." sözü, Newyork'ta Kızıl Derili Kültürü içerikli bir sempozyum sırasında hüngür hüngür ağlamasına sebep olmuş. O güne kadar tam anlamlandıramasa da hep aklında. Şimdi ise hep dilinde.
Engelli insanlar için etkin faaliyet gerçekleştiren Beyazay Derneği Genel Başkanı Lokman Avma ise aklımda bıraktığı bu örneklerle baki. "Bir gün sınıfta sıra dayağı durumu oldu. Sırayla avuç içlerine cetvelle vuruyor öğretmenimiz. Herkeste bir heyecan var tabi çok acır mı? Canı yanacak mı? diye. Ben de heyecanlanıyorum ama acaba bana da vuracak mı? Yoksa beni saymayıp es mi geçecek? Sıra bana geldi. Ellerimi uzatmış heyecanla beklerken öğretmenimin avuç içlerime vurması, beni çok mutlu etmişti. Evet avuç içlerim sızlamış canım yanmıştı. Ama çok mutluydum beni es geçmedi, beni de saydı, beni de bütüne dahil etti diye. "
Ve ardından sözlerine ekledi; "biz engelli insanlar için somut yapısal sorunlar çözüyoruz ancak hala bazı velilerle mücadele ediyoruz. Oysa bu durum sınıftaki diğer öğrencilerin daha saygılı ve daha olumlu yaklaşımlar göstermesini sağlıyor. İlk 3 gün alışılmışın dışında olduğunda acıma duygusu ile örtülü iletişim, tanışmanın ardından yerini paylaşıma, değere bırakıyor. Azimle mücadele örneği olma etkisi uyandırıyor. İnsani temel duyguların tetiklenmesini ve sorumluluk bilincinin gelişmesini sağlıyor.

Eğitim; her yaşta, her yerde, her kurumda ve her an. Saymak, değer bilmek ve korumak her yerde temel değer, esastır.

Vakıf haftası dolayısıyla ŞKM'de "Balkan Vakıfları" içerikli panel ve sergi düzenlendi. Salonu dolduran öğrencilerden kimi; Vakfın anlam ve değerini anlatan broşürleri okumadan ya uçak yaptı yada üst üste katlayarak küp. Bulunduğu yeri, bulunma sebebini hiç sorgulamayan, geleceğin kendi olan öğrenciler olmazsa olmaz. Güvenli, saygılı, insani değerlerin farkındalığıyla mutluluğu hedefleyen bir gelecek onlar olmadan olmaz.

Vakıf haftası sebebi ile düzenlenen kompozisyon, resim yarışmaları birincilerinin ödül alması sonrası bazı öğretmenler çocukların hareketliliğine dayanamayarak altan alttan sıvışın işareti yapmış, 5 dk. içinde salonu dolduran lise ve orta öğrenim öğrencileri salonu boşaltmıştı. Tablo ortaya çıktı. Konu "Vakıf", insani değeri, tarihsel ve günümüz önemi tartışılamaz. Salon 700 kişilik ve salonda 150 kişi kaldı. Konuya "Vakıf" olamayan öğretmen arkadaşların, eğitimin sadece sınıfta olur yargısı mı bu durumun yaşanmasına sebep olmuştu? Bu durum yine burukluk yaşattı, yine Antep.

Rize'nin bir ilçesinde de Emniyet Müdürlüğü'nü ziyaret eden anaokulu öğrencilerinin hatıra amaçlı nezarethaneye konulması ve çekilen fotoğrafın okulun internet sitesinde yayınlanması kültürümüzdeki eşsiz çeşitliliği yansıtarak acı acı güldürdü. Tepkiler üzerine fotoğraf yayından kaldırılmış. Nereden dönersek kardır. Çocukların önceliğini ve gerçek değerlerini kavramamızı ve sonuçlarına göre eyleme geçmemizi talep ediyorum.

Saygılar..

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz