Semra ŞAHİN

Semra ŞAHİN

Eline, diline ve beline sahip ol...

Alevî: Eline, diline ve beline sahip olan, kendisine yapılmasını istemediği bir şeyi başkasına yapmayan; büyüğüne saygılı, küçüğünü seven, anaya, babaya ve komşusuna saygılı ve itaatkar olan, konuğu Hakk bilip saygıda ve ağırlamada kusur etmeyen; kadını erkeğe eşit gören; 72 milleti bir görüp Yaradan’dan ötürü seven; Allah’ın ademde (insanda) sır olup mekân tuttuğuna ve ademde tecelli ettiğine inanan; her türlü iyiliğin Tanrıdan geldiğine ve her türlü kötü fiilin insanın nefsi nedeniyle insandan olduğuna inanıp iman eden; alçak gönüllü olmayı kendisine düstur edinmiş kişidir. (alıntıdır)

Ne güzel anlatılmış Alevilik’i değil mi? 72 milleti bir görüp Yaradan’dan ötürü seven… 

Aleviler tarih boyunca bunca haksızlığa uğramasına rağmen (Dersim Katliamı, Maraş Olayları, Sivas’ta diri diri yakılan canlar ve sayılabilecek daha bi çok olay…) halen hoşgörülüdürler. Alevilerin isteği de kendilerine hoşgörü ile yaklaşılmasıdır. 

Şimdi diyeceksiniz ki nerden çıktı Alevilik tanımı.. Geçtiğimiz günlerde yaşadığım deneyim sonrası böyle bi yazı yazmayı çok istedim..

Türkiye’de 10 milyonun üzerinde Alevi nüfüsunun olduğunu hepimiz gayet iyi biliyoruz.

Gel gelelim asıl konuma.. Geçtiğimiz günlerde Alevileri Süryaniler ile karıştıran birilerine denk geldim… Hıı bu arada Süryani tanıdığım ve çok sevdiğim, saygı duyduğum insanların varlığını hiçe sayamam. Ama be güzel kardeşim sen aleviliği nasıl bilmezsin.. Değil kitap okumak hiç haberde mi dinlemezsin.. Yaşın almış başını gidiyor, geleceğe umutla bakan bireyler yetiştirirken hoşgörüyü, saygıyı, sevgiyi de mi öğretmezsiniz. Hani diyorum ki yıllardır bu topraklarda bu coğrafyada yaşayan kültürleri, mezhepleri ile bu toprakları vatanı, toprağı bellemiş milyonların üzerinde nüfusu nasıl bilmezsin… Yazık gerçekten çok yazık…

Geçtiğimiz günlerde İstanbul’da 39. İstanbul Maratonu düzenlendi. Bir çok vakfın ve sivil toplum kuruluşlarının katıldığı bu maratona ALİKEV üyeleri de katıldı.

2013 Yılında Taksim Gezi Parkı Direnişi sırasında Eskişehir’de ara sokaklarda dövülerek katledilen Ali İsmail Korkmaz adına kurulan ALİKEV üyeleri, maratona üzerinde Ali İsmail’in fotoğrafı bulunan tişörtlerle katılmak istediler. Ancak polis maratonun giriş noktasında, “Ali İsmail’in siyasi figür olduğu” bahanesiyle, aralarında Ali İsmail’in aile fertlerinin de olduğu ALİKEV üyelerini bu tişörtlerle alana sokmadı. Eğitime kendini adamış bu vakıftan çok korkmayın..

Sevgi, saygı ve hoşgörü ile…

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz