Semra ŞAHİN

Semra ŞAHİN

Eğitimden zarar gelmez...

O kadar çok üzerinde oynandı ki inanın şu an eğitim sisteminden çoğunuz gibi ben de bihaberim… Okullarda gösterilen derslerin hangisinin kaçar saat olduğunu inanın bilmiyorum.. Amma velakin okullarda “görgü kuralları” diye bir dersin olması gerekliliğine inanıyorum. Günlük yaşamımızda öyle durumlarla karşılaşıyoruz ki, “Bu nasıl görgü” diye hayıflanmıyor değilim.

Bir dershanenin önünden geçerken o dershanenin pencerelerinin birinden muz kabuğunun önüme düşüşüne şahit oldum. Belki ‘Ne alaka’ diyeceksiniz ama oldukça düşüncesiz, duyarsız bir neslin yetiştiğini görüyorum ve bu gençlere ülke emanet edileceğini düşündükçe de ayrı bir ürperti yaşıyorum..

Yolda birine çarpıyorsunuz, çarpan karşınızdaki kişi oluyor ancak “kusura bakma” diyen siz oluyorsunuz. Ya da “Düz baktın, ters baktın, niye çarptın” diye kavgalar bile çıkaranlar oluyor… Yahu bu hale ne zaman geldik biz?

Siz hiç büyük şehirlerde metro yolculuğu yaptınız mı mesala? Yapmış iseniz dikkatinizi çekmiştir muhakkak. Metro duraklarına indiğiniz merdivenlerin sağ ve sol kullanımları olduğunu görmüşsünüzdür. Sağ taraf acelesi olmayanlar için, sol taraf ise acelesi olanlar içindir. Kimseye çarpmadan aceleniz var ise soldan hızlı bir şekilde inersiniz. Burada özellikle AVM’lerin merdiven başlarına böyle bir tabela konulmalı mesala, en büyük puntolarla yazılı koca koca tabelalar…  “Lütfen aceleniz varsa merdivenin sağ tarafı kullanınız” diye…

Toplu taşıma kurallarına hele hiç girmeyim bile, inanın yüreğim kaldırmıyor. Her gün öyle şeylerle karşılaşıyorum ki yazsam kalın sırtlı bir kitap olur.

Neyse biz yine de karşımızdaki insanlara uymayalım. Sakin olmayı başarmaya çalışalım.

Ne kadar sakin olunabilirse tabi J .

Eğitim demişken yarın çok güzel bir tarih.. 24 Kasım Öğretmenler Günü..

Öğretmenlik mesleğini icra edenleri onurlandırmak için kutlanan bu günde, başta abim olmak üzere tüm idealist öğretmenlerimizin gününü kutluyorum.

Ve okudukça daha bir hoşuma giden Başöğretmen Atatürk’ün yaşadığı bir anıyla bitirmek istiyorum…

“Bir gün Atatürk’ün yolu köy okuluna düşer. O esnada tek sınıflı okulda bir genç öğretmen ders verir. Atatürk sınıfa girince, öğretmen kürsüsünü terk eder.

Atatürk:

-Hayır, yerinizde oturunuz ve dersinize devam ediniz. Eğer izin verirseniz biz de sizden faydalanmak isteriz. Sınıfa girdiği zaman cumhurbaşkanı bile öğretmenden sonra gelir.”

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz