Cihat ÖZTÜRK

Cihat ÖZTÜRK

Edward Said'in taşı

ABD’nin Kudüs’te elçilik açma kararı sonrası önceki gün Filistin’de bu durumu protesto eden insanların üzerine İsrail ölüm yağdırdı.

8 aylık Leyla bebek dahil olmak üzere 59 kişi hayatını kaybetti. 

İsrail’in bu zulmü maalesef dün ortaya çıkmadı. Katil İsrail Devleti, yıllardır sistematik olarak Filistinli öldürmekte.

İnsanların hem canlarına hem de topraklarına göz dikmiş olan bu vahşi devlet şimdi de Filistin’in kutsallarına saldırmakta.

Filistinliler uzun yıllardır, İsrail zulmüne maruz kalıyor. Ve tüm dünyanın gözü önünde gerçekleşen bu katliamlara devletler kınama dışında bir tepki koymuş değil.

Yapılan bir saldırıyı kınamak, ayıplamak, karşı çıkmak elbette ki bir duruştur. Ama gelinen noktada bu ölümler artık kınamayla geçiştirilecek sınırı çoktan aştı.

Kendi varlığını Filistinli öldürmeye adamış bu azgın gurüha artık dur demenin zamanı geldi de geçiyor.

Gözünü kırpmadan 8 aylık bebekten tutun da 80 yaşındaki insanı öldüren bir devletin savunulacak bir tarafı olabilir mi?

Lanet olsun dünya dengelerine de devletlerin iş birliği altında yürüttükleri çıkar ilişkilerine de.

Evet tüm mesele tam olarak burada başlıyor.

Eğer ilk günden İsrail’e karşı tüm devletler samimi ve içten bir şekilde tepki koyup tavır takınsaydı, bugün keyfi bir şekilde Filistinli öldürmeye cesaret edemezlerdi.

Bugün İsrail ile askeri anlaşmaları olmayan ülke sayısı bir elin beş parmağını geçmez.

Ve işin acı tarafı da İsrail ile en büyük askeri anlaşmaları Müslüman ülkeler yapmakta. Suudi Arabistan’dan tutun Türkiye’ye kadar. Her yıl bu ülkelerle milyarlarlaca dolarlık silah anlaşmaları yapmakta.

Peki hangi ülke Filistinli öldürülürken, İsrail’e tepki koyup bu anlaşmaları fesh etti?

Hiçbiri. 

Maalesef, devletlerin çıkar ilişkiler insan hayatından önce geliyor. Durum da böyle olunca İsrail pişkince saldırmaktan ve öldürme hoyratlığından hiçbir zaman vazgeçmedi. 

Eğer biz bugün elimizdeki taşı, kalemi mazlumlar için kullanmıyorsak, ileride söyleyeceğimiz hiçbir sözün önemi ve ehemmiyet yok demektir. 

Bakınız Filistinli dünyaca ünlü insan hakları aktivisti Edward Said ne yapıyor.

Edward Said'e, İsrail tarafına neden taş attığı sorulduğunda "çocuğum bir gün bana, 'baba savaşta ne yaptın' diye sorarsa, alçaklığa, haksızlığa taş attım diyeceğim" demişti. Haksızlığa, alçaklığa itiraz edenler oldukça, ezilenin taşı, zalimin başından eksik olmaz.

Tam olarak durumumuzun özeti budur.

Birgün zalimin yanında olup öbür gün mazlumun yanında olandan kimse ilkeli duruş beklemesin.

İsrail bugün hala bu hoyratlığı yapmaya cesaret edebiliyorsa bunun sorumlusu, İsrail’e karşı ciddi, ilkeli tavır almayan devletlerdir.

Kimse, Filistinliler ağladığı gün Filistinle dayanışma sahtekarlığını görtermesin artık.

Başta Müslüman ülkeler olmak üzere önce İsrail’le yaptığınız silah anlaşmalarını fes edin.

Samimiyet testi buradan başlar.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz